Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze halkı ’ye müteşekkir

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Gazze halkı Türkiye’ye müteşekkir
Gazze üzerindeki ablukanın büyük ölçüde kaldırılmasını öngören ile İsrail arasında varılan anlaşmanın imzalandığı gün DAILY SABAH Gazze'ye girdi, halka düşüncelerini sordu. İsrail'le varılan anlaşmanın Filistin halkının sıkıntılarını çok büyük oranda çözeceğini belirten Gazzeliler, 'ye güvendiklerini söyledi. İşte Gazzeliler'in söyledikleri:
MAHMUT RAMAZAN: "Filistin halkının şu an için en büyük isteği elektriğin gelmesi. Birçok sorunun ortadan kalmasını sağlayacak şuan için en sorun elektrik kesintisi. Gıda maddelerinin de buraya girmesi zaten kuşatmanın kalktığı anlamını taşır. Bu çok olumlu bir adım."
HİSHAM MECİD: "'ye Filistin meselesinde gösterdiği çaba için çok teşekkür ediyoruz. Biz Müslümanların yanında durması, bize destek vermesi, yaşadıklarımızı anlaması çok önemli. Yaşadığımız tüm sıkıntıları aşmamız için bize çok yardımda bulundu. Bu arada unutmamak gerek Türkiye'nin kendine göre bir siyaseti ve bir yol haritası olacak, çıkarları olacak. Bu doğal bir durum."
MUHAMED HATİP: Filistin devleti için en çok çabalayan ülke Türkiye'dir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda en çok çaba harcayan lider. Çok teşekkür ediyoruz.
İYAD HASSAN: Türkiye çok muazzam bir ülke. Türkiye'nin garantörlüğü diğer tüm Arap ülkelerinden daha önemli bizim için. Anlaşma hakkında duyduklarım çok olumlu. Gazze üzerindeki ablukanın kalmasının müjdesini veriyor. Bu yolda atılmış çok önemli ilk adımdır. Bu adım Filistin içinde de bir huzur sağlayacaktır. Ben Türkiye'nin bölgedeki en nezih İslam ülkesi olduğuna inanıyorum.
HALİT MUHAMED: Türkiye ile İsrail arasında varılan anlaşma bizim için çok hayırlı olacak. Bazı kesimler bilinçli olarak Türkiye'yi kötülemeye çalışıyor. Fakat biz Türkiye'nin çok akıllı bir ülke olduğunu biliyoruz. Bu anlaşma ile benim anladığım kadarıyla kuşatmanın kaldırılması için ilk adım atıldı.
Milletvekili ve Uluslararası Ablukayı Kırma Komitesi Başkanı Cemal El-Hudari: Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi için 3 tane şartı vardı. Özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılmasi. Türkiye hala aynı şartlara bağlı ve bu konuda geri adım atmış değil. İsrail özür diledi, tazminatı kabul etti. Abluka konusunda da bizim aldığımız malumatlar yavaş yavaş delinerek ortadan kalkacağı yönünde. Bu da gösteriyor ki Türkiye şartlarında asla geri adım atmış değil.
Gazze'deki Hikmet Evi direktörü ve Eski Başbakan Haniyeh'in danışmanı Ahmed Yusuf: Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Arap ve Müslüman dünyası içinde güven veren bir lider olduğunu söylemeliyiz. Türkiye'ye, kendi çıkarları için vereceği herhangi bir karardan ötürü küskünlüğümüz olmaz. Türkiye, 2008'de, 2012'de ve 2014'teki İsrail saldırılarında Gazzeliler'in yanında durdu. Türkiye bu anlaşmayı da bir yıl evvelden belki imzalayabilirdi fakat yaptırımların kalkması ve kuşatmanın kalkması konusunda ısrar etti. Türkiye'nin Müslüman dünyasındaki en güçlü ülke olarak bölgede olmasını istiyoruz.
Filistin Ulusal Yönetimi Dışişleri Bakan Yardımcısı Gazi A.Hamid: Türkiye'nin Filistin meselesindeki siyasi ve insani pozisyonunun çok iyi bir noktada olduğunu biliyoruz. Türkiye'yi bu meseleye karşı dürüst ve sadık olarak değerlendiriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze halkı Türkiye’ye müteşekkir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN