Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal medyanın tescilli sahtekarları

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Sosyal medyanın tescilli sahtekarları

Le Monde araştırdı: Her terör olayı ya da felakette devreye giren sahte hesapları, Havalimanı saldırısında da işbaşındaydı.

Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırılarının hemen ardından sosyal medyada yayılan yalan haber ve spekülasyonları derledi. Adrien Senecat imzasıyla hazırlanan özel dosyada birbirinden ilginç örnekler yer aldı. Habere göre, sosyal medya manüplasyonlarının en yaygını, kendilerine "kurban yakını" süsü veren sahte hesaplar üzerinden yapılıyor. Hatta, her katliam ve saldırı sonrasında aynı fotoğraflara farklı bilgilerin yazıldığı sosyal medya hesapları bile mevcut.

SİYASETÇİ FOTOĞRAFIYLA...
En sık rastlanan durum ise Meksikalı siyasetçi Andres Manuel Lopez Obrador'un fotoğrafının kullanılması. Hesap sahibi, fotoğrafın altına "Babam İstanbul'daydı, bugün Meksika'ya uçuşu vardı. Çok korkuyorum, onun iyi olduğunu bilmek istiyorum" notunu düşmüş. Birçok sosyal medya kullanıcısının teyit etmeden retweet ettiği fotoğraf, en çok paylaşılan karelerden biri oldu. Bir diğer sahte hesaptan ise, genç birinin fotoğrafı paylaşılarak "Kardeşim havaalanındaydı. Lütfen ona ulaşmama yardım edin" notu düşüldü. Ancak bu da her benzer olayda piyasaya sürülen uydurma bir profildi.

BRÜKSEL OLDU İSTANBUL
Bir diğer saptırma ise Brüksel Havalimanı'na 22 Mart'ta düzenlenen kanlı saldırının fotoğraflarının Atatürk Havalimanı gibi dolaşıma sokulması oldu. İngiliz Daily Telegraph gibi saygın gazetelerin bile düştüğü bu tuzak, sosyal medyada ciddi kafa karışıklığına yol açtı. Henüz yetkili makamların resmi açıklaması bile gelmemişken, birçok hesaptan saldırganlarla ilgili 'somut' bilgilerin paylaşıldığını kaydeden Fransız gazetesi, bu yalan haberlerin de saldırı sonrasında oluşan panik havasını yoğunlaştırdığına dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal medyanın tescilli sahtekarları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN