Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’yi bir an önce ’ye alalım

Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ’nin üyelik sürecinin hızlandırılması için önemli işbirliklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Türkiye’yi bir an önce AB’ye alalım
Avrupa Birliği () Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, "'nin AB'ye tam üyelik sürecinin hızlandırılmasını" istedi. AB'nin Dışişleri Bakanı konumunda olan Mogherini hazırladığı "Ortak vizyon, ortak eylem, daha güçlü bir Avrupa: Avrupa Birliği'nin dışişleri ve güvenlik politikaları için global strateji" başlıklı 56 sayfalık raporda, 'nin üyeliği konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye'nin AB'ye üye ülke statüsüne hızla ulaşması sağlanmalı. Bu amaçla, Türkiye'nin AB kriterlerine hızla cevap verebilmesi için çok daha önemli bir işbirliği hayata geçirilmeli. Ayrıca Türk vatandaşlarının Avrupa vizesini kolayca alabilmelerinin yolu açılmalı. Türkiye ile eğitim, enerji ve ulaşım işbirliği özellikle önem taşıyor."

'AB ORDUSU KURMALIYIZ'
Mogherini raporunda "Avrupa ne kadar sıkı birleşirse ve entegre olursa, üyelikten çıkmak isteği o kadar azalacaktır" ifadelerini kullanıyor. Mogherini, NATO'nun yanı sıra bir AB ordusu kurulması önerisinde de bulunduğu raporda bunun gerekçesini ise "Kendi savunmamızı önce kendimiz üstlenmeliyiz" sözleriyle açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’yi bir an önce AB’ye alalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN