Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 üniversite, 400 okula kayyum atandı

Giriş Tarihi: 4.7.2016
8 üniversite, 400 okula kayyum atandı

FETÖ soruşturmalarında bugüne kadar örgüte ait 8 üniversite ve 400 eğitim kurumuna kayyum atandı. 8 üniversite ile 300 okulla ilgili inceleme ise sürüyor

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansman desteği sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında bugüne kadar 8 vakıf üniversitesi ve 400'e yakın kreş, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi veren okula mahkemeler tarafından kayyum atandı. 8 üniversiteye ve 300'e yakın okula daha kayyum atanması bekleniyor. MEB yetkilileri, kayyum atanan okullarda ne tür ihlallerin yapıldığını ancak MEB müfettişlerinin izleyebileceğini belirterek, "Biz MEB olarak paralel eğitim kurumlarına karşı hukuki bir mücadele yürütüyoruz. Mahkemelerin yeni yönetici olarak bu okullara atama yaparken MEB'in görüşünü sormaması paralelle mücadelede koordinasyon sorunu yaratarak, mücadeleye sekte vuracaktır" dedi.

FİNANS KAYNAKLARI
Bugüne kadar FETÖ'ye finansman desteği sağlayan Fatih Üniversitesi, Konya Mevlana Üniversitesi, Kayseri Melikşah Üniversitesi, Samsun Canik Başarı Üniversitesi, 'da İpek ve Turgut Özal Üniversiteleri ile Şifa Üniversitesi ve Gaziantep Zirve Üniversitesi yönetimlerine kayyum atandı. Bu üniversitelerde mütevelli heyet başkanı ve rektörlerinde değişiklik için YÖK'e başvuru yapılacak. Cumhurbaşkanlığı DDDK yetkililerinden edinilen bilgiye göre toplamda 16 vakıf üniversitesinin FETÖ'ye finansman desteğinin tespit edildiği ve geri kalan 8 üniversiteye de kayyum atanmasının söz konusu olacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 üniversite, 400 okula kayyum atandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN