Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoş geldin Leyla Hanım

ile varılan mutakabatın ardından Gazze’ye yardım için yola çıkan Lady Leyla gemisi İsrail’e vardı. Gıdadan oyuncağa kadar tonlarca yardım bayramda Gazzelilerin yüzünü güldürdü

Hoş geldin Leyla Hanım
'den Gazze'ye 11 bin ton gıda, giyecek ve oyuncak götüren "Lady Leyla" (Leyla Hanım) adlı yardım gemisi, dün 'in Aşdot Limanı'na ulaştı. Geminin gelişi Filistinlilere çifte bayram yaşattı. İsrail'le varılan mutabakatın ardından Gazze'ye gönderilmesi kararlaştırılan yardım gemisi, Mersin Uluslararası Limanı'ndan, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa'nın katıldığı törenle uğurlanmıştı. "Lady Leyla" yaklaşık 35 saat süren yolculuğun ardından, Aşdot Limanı'na demirledi.

GAZZE'YE YARDIMLARI TAŞIYAN 'LADY LEYLA' AŞDOD LİMANINA ULAŞTI

"BAYRAMDAN ÖNCE"
AFAD ve Türk Kızılayı'nın çalışmaları sonucu toplanan, toplam 25 milyon lira değerindeki 13 bin 775 gıda kolisi, 5 bin ton un ve 2 bin ton pirinç ile 3 bin ton şeker, 500 ton ayçiçek yağı, 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı, 10 bin 104 oyuncak, bin 500 bebek bezi ve 11 ton yardımın boşaltılmasına da başladı. Gemiyi, limanda 'nin Tel Aviv Maslahatgüzarı Cem Utkan ile İsrail Dışişleri Bakanlığı Yardımcı Sözcüsü Oren Rozenblat karşıladı. Rozenblat, "Bu malların büyük kısmı bayramdan önce Gazze'ye ulaşacak. Her gün İsrail tarafından 850 kamyonluk malzeme ulaştırılıyor. Türkiye'den gelen yardım da bunlara eklenecek" diye konuştu.

'YARDIMLARIN DEVAMI GELECEK'
Gazze için 10 bin 104 oyuncak ile bir firmanın verdiği 100 bin kıyafet ve 20 bin ayakkabıyı da getiren gemi hakkında açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da, "Tatlı bir telaş içindeyiz. Yardımlar Gazze'ye bugünden itibaren ulaşmaya başlayacak. Gazzelilere çifte bayram yaşatmaya çalışıyoruz. Yardımların devamı gelecek" diye konuştu. AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden de "Bütün planlamalarımızı yaptık. Çok kısa sürede organize olup, yardım malzemelerini bayramdan önce Gazze'ye yetiştirdiğimiz için çok mutluyuz" dedi.

Gazze'ye yardım gemisi İsrail'e ulaştı


'ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ'
Yardım gemisiyle birlikte 100 bin yavruya bayramlık elbise, 10 bin koli oyuncak ve ayakkabı gibi hediyeler de gönderildiğini belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, şöyle konuştu: "Dağıtımı Kızılay yapacak. Zaten Kudüs ve Gazze'de iki ofisimiz bulunuyor. Daimi delegasyonumuz var. Ekiplerimiz, Aşdot Limanı'ndan yardım malzemelerini, karayolu ile Gazze'ye taşıyacak. Yardımlar, Filistin Kızılayı işbirliği ile tespit edilmiş olan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak. Yardım malzemeleri arasındaki oyuncaklar, Gazzeli çocuklarımıza bayram hediyemiz olacak."


'CUMHURBAŞKANIMIZI KASTETMEDİK '
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, kamuoyunda tartışmaya neden olan "İsrail'le örtünen çıplak kalır" başlıklı bildirisi hakkında bir açıklama yayımladı. Kamuoyundan özür dileyen İHH, "Özeti, 'İsrail'e güvenilmeyeceği' olan açıklama bazı çevrelerce kasten yanlış taraflara çekilmiştir. Bu söz asla sayın Cumhurbaşkanımız kastedilerek söylenmemiştir. Bunu kasten öyle imiş gibi göstermek kötü niyet izharıdır, bundan beriyiz. Bu sözden dolayı oluşan algı ve yanlış anlaşılmadan dolayı kamuoyundan özür diliyoruz" ifadelerini kullandı.YARDIM ADASINDA ÇİNELİ ...
Türkiye ile İsrail'in diplomatik ilişkilerini düzeltmesinin ardından Gazze açıklarına inşa edilmesi planlanan yapay adada, Çinli mühendislerin de çalışması bekleniyor. Rus basınında yer alan haberlere göre, İsrail Başbakan Yardımcısı Yisrael Katz, ada inşaatı için Çinli bir heyeti İsrail'e davet etme kararı aldı. Gazze halkına ulaştırılacak malzemelerin giriş-çıkışının yapılacağı adada bir liman, bir havaalanı, oteller, yükleme-boşaltma alanı gibi bölümlerin bulunması düşünülüyor. Adanın, Gazze şeridine bir köprü vasıtasıyla bağlanması planlandı.

AFAD'DAN 150 MİLYON DOLAR
Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) kurulduğu 2009 yılından bu yana Gazze'ye insani yardım kapsamında toplam 150 milyon dolar yardımda bulundu. AFAD, Filistin'de devam eden elektrik kesintileri nedeniyle 13 hastane ve 54 sağlık merkezinde kullanılan jeneratörlerin yakıt ihtiyacının karşılanması için 1.5 milyon dolar nakdi yardımda bulundu. 2010-2016 arasında da gemilerle toplam 43 bin 500 ton un Gazze'ye ulaştırıldı. Gazze hastanelerine yangın söndürme tüpünden, jeneratöre, su kuyusu inşaatından tıbbi malzemeye kadar bir çok ihtiyacı yine Türkiye karşılıyor. AFAD, El Emel Yetimhanesi Destekleme Projesinde yetimlerin yıllık gıda ve giyim ihtiyaçlarını da karşılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoş geldin Leyla Hanım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN