Mutluluğunuz mutluluğumuz...

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Mutluluğunuz mutluluğumuz...

’nin Lady Leyla gemisiyle yolladığı yardımların ilk bölümü dün 20 TIR’la İsrail’in Kerem Şalom sınır kapısından Gazze’ye ulaştırıldı. El-Emel Yetimhanesi’nde kalan Filistinli çocuklar Türk heyetini çiçeklerle karşıladı

'nin Lady Leyla gemisiyle Gazze için yolladığı 11 bin tonluk yardım İsrail'in Aşdot Limanı'na önceki gün ulaşmıştı. Gemiden indirilen ilk malzemeler de dün 20 TIR'la Gazze'ye nakledildi. İsrail'in Kerem Şalom sınır kapısından Gazze'ye giren TIR'lar Türk ve Filistinli yöneticiler tarafından karşılandı. Gazze'deki Sosyal İşler Bakan Vekili Yusuf İbrahim, yardımların dağıtım işleminin Türk Kızılay'ı tarafından gerçekleştirileceğini söyleyerek "Yardım malzemelerinin bir kısmının bayramda kalanların ise bayramdan birkaç gün sonra dağıtılması planlanıyor." dedi. Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Halis Bilden'in de arasında bulunduğu Türk heyeti, Gazze girişinde El-Emel Yetimhanesi'nde kalan çocuklar, Türk ve Filistin bayrakları ve çiçeklerle karşıladı. Filistinli yetkililer, yapılan yardımdan dolayı adına heyete teşekkürlerini iletti.

GAZZE'YE YARDIMLARI TAŞIYAN 'LADY LEYLA' AŞDOD LİMANINA ULAŞTI
MERSİN-AŞDOT HATTI
Lady Leyla gemisiyle Gazze'ye 13 bin 775 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ayçiçek yağı, 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı, 10 bin 104 oyuncak, bin 500 bebek bezi olmak üzere 11 bin ton insani yardım malzemesi götürüldü. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, "Gazze'de ambargo bu yardımların ulaşmasıyla birlikte açıldı. Bu yardımlar, Gazze'ye yardımların sürekliliğine yönelik ilk adımdır. Bundan sonraki süreç devam edecektir" dedi. Bayram nedeniyle ilk etapta çocuklara oyuncak yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımına öncelik verildiğini söyleyen Kınık, "Bayramın ilk gününde 100 TIR daha gelecek. Bayram nedeniyle sınır kapıları kapalı olmasına rağmen İsrail ricamızı kırmayarak kapıları açık tuttu. Böylece yardımlarımız bayram süresince devam edecek. Gazze'ye Aşdod ve Mersin Limanı arasında düzenli bir yardım koridoru oluşturacağız" diye konuştu. 'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç da, "Bunun devamı gelecektir. Bundan sonra enerji sorununu halletmek için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca atık su sorunu var. Bunu da gidermek için çalışmaya başlayacağız. Önümüzdeki hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan uzman bir heyet gelerek, görüşmeleri başlatacak. Bundan sonraki yardımlarımız, aynı hızla, katlanarak, devam edecek" dedi.

TÜRK YARDIMLARI GAZZE'YE ULAŞTI


İLK TÖREN YETİMHANEDE
Türkiye'den giden yardımların ilk dağıtım töreni El-Emel Yetimhanesi'nde yapıldı. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden, Gazze'deki Sosyal İşler Bakan Vekili Yusuf İbrahim ile beraberindeki heyet, yetimhanedeki çocuklar tarafından Türk ve Filistin bayrakları ve çiçeklerle karşılandı. Çocuklarla bir süre sohbet eden heyettekiler, daha sonra da çocuklara, oyuncak bebek, araba ve bayram için hazırlanmış hediye paketlerini dağıttı.

GAZZE BAŞBAKANI A HABER'E KONUŞTU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutluluğunuz mutluluğumuz...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN