‘DAEŞ bağrımıza saplanmış hançer’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın başındaki üç belanın, mezhepçilik, ırkçılık ve terör olduğunu belirterek, “Müslüman kanı döken DAEŞ denilen bu proje örgüt, Müslümanların bağrına saplanmış bir hançerdir” diye konuştu

Giriş Tarihi: 6.7.2016
‘DAEŞ bağrımıza saplanmış hançer’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram namazını dün Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde kıldı. Erdoğan, daha sonra Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nca düzenlenen "İstanbul Bayramlaşıyor" programına katıldı. Erdoğan'ın cami çıkışı ve bayramlaşma programındaki konuşmasından önemli satırbaşları şöyle:
HAYIRLI OLACAK: Milletimin birliği, beraberliği, kardeşlik anlayışı sürdüğü sürece biz bu terörün üstesinden kesinlikle geliriz. Ben her kutlu doğumun sancılı olacağına inanan bir insanım. Bunun sonu çok hayırlı olacak. Mücadelemizi de askerimizle, polisimizle, köy korucularımızla birlikte kararlı şekilde sürdürüyoruz.
VEBALE ORTAK OLUYOR: Atatürk Havalimanı'nda, 'ta, 'da Cidde ve Medine'de meydana gelen terör saldırıları hepimizin yüreğini derinden yaraladı. Aziz İslam'ın adını kullanarak, istismar ederek, Müslüman kanı döken bu terör örgütü, Peygamber Efendimizin mübarek naaşının, mescidinin bulunduğu şehre saldıracak kadar ileri gitti. DAEŞ denilen bu proje örgüt, Müslümanların bağrına saplanmış bir hançerdir. Her kim ki mezhep taassubuyla veya başka bir saikle bu örgüte destek veriyorsa aynı vebale ortak oluyordur.
ÜÇ BELA: Üç bela ile karşı karşıyayız. 1- Mezhepçilik, 2- Terör, 3- Irkçılık. Bizim dinimizde böyle bir anlayış var mı? Yok!.. Ne Arap'ın Arap olmayana, ne Arap olmayanın Arap olana üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takva ile, Allah'a yakınlık yönünde. Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle velhasıl 79 milyon, hiçbirinin bir diğerine üstünlüğü yoktur. Dinimizde mezhepçilik de asla yoktur. Tek ölçü İslamdır.
URLARDAN KURTULMALIYIZ: Biz ülke olarak, Müslümanlar olarak bir an önce içimizi kemiren, ruhumuzu kurutan kanser hücrelerinden, urlardan kurtulmalıyız. Artık ne kaybedecek bir canımız, ne de bir dakikamız kalmıştır. Gün safımızı seçme günüdür. Gün hakikatle, gözümüze sokulan bu proje örgütler arasında tercih yapma günüdür. Yarınlarımızdan ümitliyim.
MISIR'LA İLİŞKİLER: Bizim halkıyla bir sorunumuz yok. Mısır'daki sorun, yönetimle olan sorundur. Özellikle liderle olan sorundur. Mursi ve arkadaşlarına karşı alınan kararların hepsi tamamıyla masa üstü ve suflörü olan kararlar. Bizler tasvip etmiyoruz. Çünkü zulme rıza zulümdür. Buna katlanamayız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "3 bela ile karşı karşıyayız. Mezhepçilik, Irkçılık ve terör..."LİDERLERE BAYRAM KUTLAMASI VE TAZİYE
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram nedeniyle dün bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan telefonla görüştüğü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, babası Emir Hamed bin Halife Al Sani, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç'in Ramazan Bayramlarını tebrik etti. Masum'a ve Kral Selman'a terör saldırıları nedeniyle taziyelerini de iletti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Pakistan'ın Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif de Erdoğan'ı arayarak İstanbul'daki son terör saldırısı nedeniyle taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da bayramlaşma töreninde konuştu

POLİSLERLE KAHVALTI YAPTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazının ardından, Enerji Bakanı Berat Albayrak ve torunu ile Şehit Salih Sevgican Polis Karakolu'na gelerek polislerle kahvaltı yaptı. Erdoğan karakolun yenilenmesi talimatını verdi.

SURİYELİLER'DEN İSTİFADE EDEBİLİRİZ
"Suriyeli mülteciler içinde kalifiye, kariyer sahibi insanlar var. Biz almayalım da İngiltere'ye, Kanada'ya mı gitsin. Buyurun Ukrayna'dan Ahıska Türklerini aldık, Erzincan'a, Üzümlü'ye yerleştirdik. Yine gelsin yine alacağız."

'MEDENİYETİMİZİN GÜLÜMSETEN YÜZÜ'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akşehir Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında "Kültürel zenginliklerimizin önemli unsurlarından biri olan Nasreddin Hoca, kadim medeniyetimizin gülümseyen ve gülümseten yüzüdür" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘DAEŞ bağrımıza saplanmış hançer’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN