Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin ile görüşme ağustos gibi planlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüşme ile ilgili soruya verdiği cevapta görüşmenin ağustos gibi planlandığını ancak netleşmediğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 8.7.2016 01:59 Güncelleme Tarihi: 8.7.2016 11:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin ile görüşme ağustos gibi planlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mülteci krizi ve göç hareketleri bütün dünyayı etkiliyor. Siber saldırıların, salgın hastalıkların, bölgesel istikrarsızlıkların, bölgesel istikrarsızlıkların coğrafi olarak yalıtılmış ülkelere bile yansımaları oluyor. Güvenlik tehdidi kavramının mahiyeti çok ciddi bir değişim yaşıyor. Bu süreçte NATO'nun daha aktif olması bu yeni tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor." dedi.

Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Polonya'nın başkenti Varşova'ya hareketi öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

NATO Zirvesi'nin bölgesel ve küresel gelişmeler bağlamında son derece kritik bir zamanda gerçekleştiğini aktaran Erdoğan, "Geçtiğimiz haftalarda önce İstanbul'da ardından Irak ve Suudi Arabistan'da yaşanan terör saldırılarında gördüğümüz gibi uluslararası güvenlik giderek daha kırılgan bir hal alıyor. Bu durum sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki birkaç ülkeyi etkileyen lokal bir sorun değildir. Bilakis tüm ülkeleri tüm bölgeleri etkisi altına alan, küresel boyutu olan bir meseledir. Nitekim Fransa, Belçika, Tunus, Mısır ve ABD'de meydana gelen terör eylemleri nerede olursa olsun ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülkenin bu sürecin dışında olmadığını ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

NATO'NUN KENDİNİ GÜNCELLEMESİ GEREKİYOR

Bugün klasik tehditler yanında DAEŞ, El Kaide, PYD, PKK, YPG gibi terör örgütlerinin sebep olduğu yeni güvenlik sınamalarıyla karşı karşıya bulunulduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Mülteci krizi ve göç hareketleri bütün dünyayı etkiliyor. Siber saldırıların, salgın hastalıkların, bölgesel istikrarsızlıkların coğrafi olarak yalıtılmış ülkelere bile yansımaları oluyor. Güvenlik tehdidi kavramının mahiyeti çok ciddi bir değişim yaşıyor. Bu süreçte NATO'nun daha aktif olması, bu yeni tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor. Küresel istikrar ve göç dengesinin devamı için ittifakın dayanışmasını sürdürmesi caydırıcılığını da tahkim etmesi şarttır. NATO'nun Türkiye'nin güvenliğini olumsuz etkileyen gelişmeler karşısında çok daha fazla çaba göstermesini bekliyoruz. İnşallah Varşova Zirvesi'nde diğer konular yanında ittifakın savunma ve caydırıcılık yapısının güçlendirilmesine ilişkin konuları ele alacağız."

NATO DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI ZİRVESİ BAŞLIYOR!

AFGANİSTAN KONUSU

Zirve kapsamında ayrıca NATO'nun Afganistan'da yürüttüğü kararlı destek misyonuna katkıda bulunan ülkelerin liderleriyle bir araya gelerek misyonun çalışmalarını gözden geçireceklerini dile getiren Erdoğan, Afgan savunma ve güvenlik güçlerinin 2018-2020 döneminde mali açıdan desteklenmesi çabalarına yönelik taahhütlerimizi teyid edeceklerini söyledi.

Türkiye'nin bu çabalara en fazla ve düzenli katkı yapan ülkelerden birisi olduğunu belirten Erdoğan, "Afganistan'ın barış ve istikrarı için bu katkılarımızı da önümüzdeki dönemde de sürdürmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Bunun yanında dışişleri bakanlarının NATO Gürcistan Komisyonu Toplantısı'nda Gürcistan'ın reform sürecinde kaydettiği gelişmeler ve Gürcistan'ın iş birliği konularını masaya yatıracaklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz Gürcistan'ın Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefini kuvvetle destekleyen bir ülkeyiz. Bundan sonra da desteğimizi devam ettireceğiz. Ayrıca Bosna Hersek ve Makedonya gibi dostlarımızın da üyelik süreçlerini kısa zamanda tamamlamalarını, NATO'da hak ettikleri yeri almalarını da arzu ediyoruz. Savunma Bakanlarımız da kendi aralarında yapacakları ayrı bir oturumda NATO'nun yakın çevresine istikrar yayma çabalarını ve mevcut güvenlik ortamını değerlendirecekler. Bu konulara ilaveten zirve marjına birçok devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler yaparak hem NATO konularını hem de ikili gündemimizdeki meseleleri istişare edeceğiz. Oldukça yoğun bir gündemle toplanacak olan NATO Varşova Zirvesi'nin ve yapacağımız temaslarımızın ülkemiz, bölgemiz ve tüm dünya için hayırlı olmasını diliyorum."

NATO ZİRVESİNE TÜRKİYE KORUMASI

MÜLTECİ KRİZİNDE HEP SABIRLI DAVRANDIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülteci krizine ilişkin, "Biz tabii bu konuda hep sabırlı davrandık, sabrediyoruz ama istiyoruz ki dostlarımız da burada bizim yaklaşım tarzımıza destek olsunlar. Çünkü bir NATO üyesi olarak Türkiye'yi, NATO ülkelerinin yalnız bırakmaması gerekir. Onlar da buradan ne gibi bir pay alacaklar veya ne gibi bir destek verecekler. Çünkü bugüne kadar böyle bir şey görmedik." dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin ile görüşme ağustos gibi planlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN