Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk desteği

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Halk desteği

ORC’nin araştırmasına göre halkın yüzde 77.5’i FETÖ’ye yönelik operasyonlara destek veriyor. Terörle mücadelenin sürdüğü Güneydoğu’da ise AK Parti oylarını artırırken HDP’de düşüş var

ORC'nin 19 Haziran - 6 Temmuz arasında 30 büyükşehirde, 37 bin 180 kişi ile CATIbilgisayar destekli telefon ve yüz yüze görüşme yaparak gerçekleştirdiği anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankette katılımcılara Avrupa Birliği, dış politika, PKK-FETÖ operasyonları, hükümetin performansı ile ilgili sorular yöneltildi. Vatandaş, terör örgütlerine yönelik operasyonlara ve son günlerde 'nin Rusya ve İsrail hamlelerine tam destek verdi. Ankete katılanların yüzde 77.5 gibi büyük çoğunluğu devlet içinde Paralel Yapı kurmaya çalışan FETÖ'ye yönelik operasyonlara büyük destek verirken, İngiltere'nin referandumla AB'den ayrılma kararı alması ile çözülme sürecine giren AB'ye ilgi de azaldı. Ankete katılanların yüzde 80 'nin AB'ye üye olmasını önemsemediğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 57.2'si Başbakan Binali Yıldırım ve kabinesini başarılı buluyor. Ankete göre AK Parti 30 büyükşehirde oy oranını artıran tek parti oldu. CHP 26 büyükşehirde, kongre krizi yaşayan MHP ise 29 büyükşehirde oy kaybetti. Anket, vatandaşın terör örgütü PKK'ya ve çukur siyasetine yüz vermediğini bir kez daha ortaya koydu. HDP 30 büyükşehrin tamamında büyük oy kaybına uğradı. Ankete katılanların katılanların yüzde 80 'nin AB'ye üye olmasını önemsediğini belirtti.

Normalleşmeye destek
Katılımcıların yüzde 79.3'ü Türkiye'nin Rusya ile normalleşme girişimlerini desteklediğini belirtti. İsrail ile yapılan anlaşmayı destekleyenlerin oranıysa yüzde 70.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN