Çözüme halk desteği yüzde 35'e düştü

Yapılan saha araştırmalarına göre terör örgütü PKK'nın sivilleri alan bombalı eylemleri, çözüm sürecine olan halk desteğini azalttı. Türkiye genelinde ise siyasi çözüme destek ve inanç yüzde 30-35’e kadar düşmüş durumda...

Giriş Tarihi: 12.7.2016 10:10
Çözüme halk desteği yüzde 35'e düştü

PKK'lı hainlerin Doğu ve Güneydoğu'da bazı illerde sürdürdüğü hendek eylemlerinin sona ermesi, askerin kararlılıkla teröristlerin üzerine gitmesi ve çok sayıda teröristin teslim olmasıyla tekrar kırsala çekilen terör örgütüyle mücadele operasyonlarının aralıksız olarak sürdürülerek sonuna kadar gidilmesi planlanıyor.

TEDBİRLER BİRER BİRER HAYATA GEÇİRİLECEK

Atatürk Havalimanı'na yönelik, 45 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından güvenlik paradigması yeniden oluşturuluyor. Bu tür terör saldırılarıyla akla gelen geçici önlemler yerine; önleyici, kalıcı ve sonuç alıcı bir anlayışla tedbirler birer birer hayata geçirilecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI RİSK ANALİZ GRUBU RAPORUNU HAZIRLADI

Havaalanlarına ve insan yoğunluğunun bulunduğu terminallere yönelik önlemler kapsamında tarafından oluşturulan risk analiz grubu ilk raporunu hazırladı. Habertürk'ün haberine göre, başta turizme etkisi olmak üzere ülkenin dışarıdaki algısını değiştirmeye yönelik bu terör eylemlerine karşı çok boyutlu ve çok kapsamlı bazı adımlar atılacak.

ULUSLARARASI FİRMALAR: Mevcut havaalanlarında alınan önlemler dışında, İstanbul'da inşası süren 3. havalimanının güvenliği için uluslararası güvenlik firmaları ile çalışılıyor. Bir İngiliz şirketinden danışmanlık desteği alınıyor. Terminalin içindeki üst seviyedeki önlemlerle birlikte havalimanının girişinden hatta bağlantı yollarından başlayacak önlemler diğer havaalanlarında da hayata geçirilecek.

İSTİHBARAT VE VERİ PAYLAŞIMI: Terörle mücadelede önleyici tedbirler kapsamında geçmişte denenen ve başarılı sonuçlar veren 'terörle mücadele koordinatörlüğü' gibi bir yapılanma üzerinde çalışma yürütülüyor. Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya, ABD ile daha fazla işbirliği, terör örgütü hücreleri ve riskli isimler, yolcular üzerinde daha fazla veri transferi sağlayacak bir istihbarat paylaşım mekanizması üzerinde çalışılıyor.

HALK DESTEĞİ DÜŞTÜ: Yapılan saha araştırmalarına göre terör örgütü PKK'nın yol açtığı meskûn mahal çatışmaları, sivilleri alan bombalı eylemler, çözüm sürecine olan halk desteğini azalttı. Bölge halkının yüzde 65-70'i siyasi çözümü desteklediğini belirtirken, Türkiye genelinde ise siyasi çözüme destek ve inanç yüzde 30-35'e kadar düşmüş durumda. Her alanda terörle mücadele operasyonlarının aralıksız olarak devam edeceğinden kuşku yok...

PKK ÇÖZÜM SÜRECİNİ ESAD İÇİN BİTİRMİŞ

TESLİM OLAN TERÖRİST 'PKK'NIN SUR YAPILANMASI'NI ANLATTI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüme halk desteği yüzde 35'e düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN