Arsızlık sergisi

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Arsızlık sergisi

PKK’lıların çadır kurup propaganda yapmasına göz yuman Avrupa Parlamentosu (AP) bu kez binasını teröristlere açtı. AP binasında, Öcalan ve PYD üyesi teröristlerin fotoğraflarının bulunduğu sergi açıldı

Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda (AP), terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan ve örgütün Suriye uzantısı PYD üyesi teröristleri gösteren fotoğrafların bulunduğu bir sergi açıldı. AP Sosyal Demokrat Grubu Milletvekili Josef Weidenholzer'in ev sahipliğinde açılan serginin fotoğraflarını, Avusturyalı Thomas Schmidinger çekti. Bir hafta süreyle açık kalacak sergide, PKK'nın uzantıları PYD, YPJ ve YPG'li teröristlerin Suriye'nin kuzeyinde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Fotoğrafların altlarındaki bilgi notlarında da Suriye'nin kuzeyindeki bazı yerler "kanton" olarak tanımlanıyor. 2013 yılında çekilen bir fotoğrafta, terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın posteri görülüyor. 2014'te terör örgütü PYD'nin bir kongresinde de yine terör örgütü elebaşının fotoğrafı bulunuyor.

PAÇAVRALARA DA İZİN VERİLMİŞTİ
Vize serbestisi için 'den terörle mücadele kanununu değiştirmesini isteyen AP'de daha önce terör örgütü YPG'yi simgeleyen bez parçaları asılmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Haziran'da Brüksel'e yaptığı ziyarette konuya ilişkin şunları söylemişti: "Teröristler ile ilgili ifade özgürlüğü konusunda da çifte standarttan uzak durmamız lazım. Bugün Avrupa Parlamentosu'nda DAEŞ'in paçavralarına izin verilmiyorsa PKK'nın paçavralarına da izin verilmemesi lazım. DAEŞ'in Avrupa içinde uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı yapmasına nasıl izin verilmiyorsa PKK'nın bu tür faaliyetlerine de göz yumulmamalıdır. Dolayısıyla ifade özgürlüğü konusunda da maalesef bu çifte standardı görüyoruz. Bu konuda net ve ilkeli olmamız lazım."

TERÖR YUVASI BRÜKSEL
18 Mart'ta yapılan -AB zirvesi öncesi Belçika'nın, terör örgütü PKK'ya zirvenin yapıldığı AB Konseyi arkasında çadır kurması için vermesi, 'nin tepkisini çekmişti. Çadırın kurulduğu Belçika, terör örgütleri PKK ve DHKPC'nin Avrupa'da en yoğun faaliyette bulunduğu ülkelerin başında geliyor. Örgüt liderlerinin yaşadığı ülkeden PKK'nın televizyon kanalları da yayın yapıyor. AB'nin terör örgütleri listesinde olmasına rağmen, bu örgüte karşı adım atılmaması Türkiye'nin tepkisini çekiyor.

KALIN: ELİ KANLI ESAD REJİMİ SERGİSİ DE AÇIN
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, teröre kucak açan Avrupa Parlamentosu'na (AP) tepki gösterdi. Kalın, "AP'nin, bizatihi AB'nin terör örgütü kabul ettiği PKK'nın organik uzantısını parlatarak neyi amaçladığını anlamakta güçlük çekiyoruz. AP'nin bir terör örgütünün reklamına soyunması, Türkiye olarak gündeme getirdiğimiz çifte standartların en açık kanıtıdır" dedi. Terör propagandasının ifade özgürlüğü kapsamında olmayacağını söyleyen Kalın, şunları kaydetti: "Bu sergiyi düzenleyenler, eğer hareketlerini 'PYD'nin DAEŞ terör örgütüyle savaştığı' iddiasına dayandırıyorlarsa, kendilerine Nusra Cephesi, Hizbullah ve eli kanlı Esad rejimi sergilerini de açmalarını tavsiye ediyoruz." Nusra Cephesi, DAEŞ, PYD ve PKK terör örgütleri arasında herhangi bir fark olmadığını da vurgulayan Kalın, "Türkiye'deki terörle mücadele yasalarını her fırsatta eleştiren bazı Avrupalı siyasetçilerin asıl maksadı bu vesileyle anlaşılmıştır" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanlığı da AP'nin tavrını kınadı. AP'nin kanlı bir terör örgütünün propagandasına, terörizmin teşvikine alet olduğu, konuyla ilgili gerekli girişimlerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Çifte standartlar, AB'nin imajını ciddi biçimde zedelemektedir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arsızlık sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN