Bahoz Erdal öldü

Bakanlar Kurulu’nda terör örgütü PKK’nın sözde liderlerinden Fehman Hüseyin’in öldürülmesi masaya yatırıldı. İstihbaratın “Bizim açımızdan tereddüt yok. Fehman Hüseyin öldü” bilgisi paylaşıldı

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Bahoz Erdal öldü
Geçtiğimiz günlerde Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından Fehman Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıkladı. Önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu'ndan sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da bu konuda teyit beklediklerini söyledi. Bakanlar Kurulu'nda da Bahoz Erdal'ın öldürüldüğüne yönelik haberler masaya yatırıldı. Devletin istihbarat ve ilgili birimlerinin, "Kendi kaynaklarımıza göre Fehman Hüseyin'in öldürülmesine ilişkin bir tereddüt yok. Fehman Hüseyin öldü. kaynakları açısından öldürülmesi ile ilgili bir şüphe yok. Diğer kanallardan henüz teyit gelmemesi 'nin bilgilerinin sağlıklı olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Yakında diğer kaynaklardan da teyit gelir" bilgisi paylaşıldı.

PROSEDÜR BÖYLE
Toplantıda, başka kaynaklar tarafından da açıklamalar yapıldıktan sonra kesin bilginin kamuoyu ile paylaşılması benimsendi. Dünyada bu tür önemli gelişmeler yaşandığında da aynı prosedürün uygulandığı kaydedildi. Toplantıda, "Uluslararası bu tür hadiselerde net açıklamalar yapılmadan önce teyit beklenir" denildi. Diğer kaynaklar da olayı teyit ettikten sonra Türkiye daha net açıklamalarda bulunacak.

KAYYUMU İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ATAYACAK
Bakanlar Kurulu'nun son yapılan toplantısında önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak torba yasaların içerikleri ile sözleşmesi ele alındı. Teröre destek veren belediye başkanının görevden alınmasının yeterli olmayacağı, bu durumda kalan sistemin desteği sürdürmeye devam edebileceği değerlendirmesi yapıldı. Kamu kaynaklarının terör için kullanılması, teröre destek verilmesinin önüne geçmeyi hedeflediği belirtilen düzenleme önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak ve tatilden önce çıkartılacak torba yasada yer alacak. Düzenlemede şunlar var:
Teröre bulaşan belediye başkanları görevden alınacak. Devlette ya da özel sektörde görev yapan, belediye başkanı seçilme yeterliliği olan biri atanacak. Büyükşehir ve il belediyeleri için atamayı İçişleri Bakanlığı, ilçe belediyelerine ise valilik yapacak.
Sadece terörü destekleyen belediye başkanı görevden alınacak, belediye meclislerine dokunulmayacak. Ancak meclis üyelerinden terör olaylarına bulaşanlar için görevden alma işlemi yapılacak. Belediye meclislerindeki çoğunluğun atanan belediye başkanının aldığı kararlarla çalışamaz hale getirmesi, terör örgütünün işine yarayacak kararlar almaya devam etmesinin önüne geçilecek mekanizma kurulacak. Bu tür kararlar frenlenecek. Bazı durumda meclis kararlarının uygulanması için ek onay mekanizmaları devreye sokulacak.

SGK VE VERGİ BARIŞI ADIMI
Torba yasa tasarı içinde yer alacak düzenlemelerden bazıları da şöyle:
Devlet okul gibi ihtiyaçlar için istimlak kararı çıkartıyor. Devlet bazen istimlak ettiği arazileri 20 yıl boş tutuyor. Bu süre içinde vatandaş ne parasını alabiliyor ne de arazisini kullanabiliyor. Yapılacak düzenleme ile devletin istimlak ettiği araziler için 5 yıl kuralı getirilecek.
SKK ve vergi barışı ile ilgili de adımlar atılacak. Yapılacak düzenleme ile vatandaşlar ve sistemin rahat nefes alması sağlanacak.
Varlık barışı ile ilgili geçici bir düzenlemeye yapıldı. Bakanlar Kurulu'nda varlık barışı konusunun kalıcı hale getirilmesine ilişkin adımlar atılacak.

ANLAŞMA KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK
Bakanlar Kurulu'nda İsrail'le ilişkilerin düzeltilmesi yönündeki adımların parçası olan anlaşmanın imzası da tamamlandı. Onay tasarısının birkaç gün içinde TBMM 'ye sevk edilmesi bekleniyor. İsrail ile yapılan mutabakat üç ayak üzerine oturuyordu. Özür, tazminat ve abluka. Meclis'e gönderilecek ve Meclis onayından geçecek uluslar arası anlaşma sadece tazminat ödenmesine ilişkin hükümleri içeriyor. Özür mektup, abluka için ise mutabakat metni bulunuyor. Hükümet, tazminat ile ilgili sözleşmeyi Meclis'e gönderirken bu mektup ve mutabakat metnini de dosyaya ekleyecek. Böylece kamuoyu özür ve mutabakat metnini de görme olanağına sahip olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahoz Erdal öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN