Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan 'dan önemli "Fransa" açıklaması

Başbakan , cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fransa'nın terör tehdidi nedeniyle İstanbul'daki Konsolosluk binalarını kapatmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Başbakan, "Malesef Türkiye'de Fransızların bu tedbiri alması yeterli olmadı. Terör kendi ülkelerinin kalbinde etkisini gösterdi." dedi. Fransa halkına destek açıklamasında da bulunan Başbakan , "Bugün NATO'da alınan kararla bütün ülkelerin bayraklarını yarıya indirmesi kararlaştırıldı. Biz de bu karara uyacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 15.7.2016 14:27 Güncelleme Tarihi: 15.7.2016 16:57
Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli Fransa açıklaması

Başbakan Fransa'daki terör saldırısının ardından önemli değerlendirmelerde bulundu. Cuma namazını Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde kılan , çıkışta gazetecilere açıklama yaptı. Başbakan'ın konuşmasından önemli notlar şöyle oldu:

FRANSA SALDIRISINA ÜNLÜLERDEN TEPKİ

"FRANSA HALKINA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ"

Terör olayı dolayısıyla Türk milleti olarak Fransız halkının acılarını paylaşıyoruz. Fransız hükümetine terörle mücadelede iş birliği halinde olacağımızı ve her türlü yardımı, desteği vermeye hazır olduğumuzu da bir kez daha ifade ediyorum. Terörün bildiği tek şey var: Öldürmek; insanları öldürmek, insanlara korku salmak ve ülkelerdeki barışı, kardeşliği, huzuru bozmak. Bir kez daha şunu bütün dünya bilmelidir ki, terörle mücadelede fark gözetmek, kimi terör örgütlerini az günahkar, kimilerini masum görmek en büyük yanlışlıktır. Bu yanlışlık yıllardan beri yapıldı. Özellikle gelişmiş ülkelerde terördeki çifte standart her geçen gün dünyada acı sonuçları ortaya koyuyor.

BAYRAKLAR YARIYA İNECEK

Gerek bölgemizde gerek dünyanın herhangi köşesinde yaşanabilecek terör olaylarının önüne geçmek için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok ülkenin daha sıkı iş birliği halinde olması lazım. İstihbarat yönüyle, bilgi paylaşımı yönüyle, güvenlik tedbirleri yönüyle bu iş birliğinin küresel terörü sona erdirmede hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz.

FRANSA'NIN İSTANBUL'DAKİ KONSOLOSLUK BİNASINI KAPATMASI

Bir gazetecinin "Fransa İstanbul'daki Milli Gün kutlamalarını iptal etmişti ama saldırı Nice'te gerçekleşti. Hedef şaşırtma mıydı? Bizim istihbaratımıza gelen bilgi var mıydı, İstanbul'da bu tarz bir şey olabileceğine yönelik?" sorularına da Yıldırım, şu yanıtı verdi:

"İstanbul terörün hedef merkezlerinden bir tanesi. O yüzden İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğümüz ve bütün güvenlik birimlerimiz en üst düzeyde terörle, terör ataklarına karşı tedbirlerini almaya devam ediyorlar. Fransızların bu kadar titizlenmesi, Türkiye'de kendi misyonlarında bu tedbirleri alması yeterli olmadı. Terör Fransa'nın kalbinde tekrar kendini gösterdi. O yüzden 'O ülke güvenlidir', 'Bu ülke güvensizdir' gibi değerlendirmeler bir anlam ifade etmiyor. Her ülke aynı derecede güvenlidir, her ülke terör karşısında aynı tehditlerle karşı karşıyadır. Olaya buradan bakmamız lazım ve zincirin en zayıf halkası gibi terörün en fazla yoğunlaştığı o halkayı bulup tekrar güvenliği sağlamamız lazım."

"TÜRKİYE FRANSA İLE TAM BİR DAYANIŞMA İÇİNDEDİR"

FRANSA'YI KANA BULAYAN SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli "Fransa" açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN