Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetten 'Suriyelilere vatandaşlık' açıklaması

Numan Kurtulmuş, TRT Haber'de canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor" programında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Giriş Tarihi: 15.7.2016 01:55
Hükümetten 'Suriyelilere vatandaşlık' açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı kapsamında geldiği Konya'daki Mevlana Müzesi'nde, TRT Haber'de canlı yayınlanan"Anadolu Soruyor" programında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesi konusundaki çalışmalara ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, Beyşehir'de meydana gelen olayın genellenmemesini istedi.

BM'DEN SURİYELİLERE VATANDAŞLIK AÇIKLAMASI

İlçede adli bir olayın yaşandığına işaret eden Kurtulmuş, "Orada Türklerle Suriyeliler kavga ediyor değil. Sokakta gençler bir parkın içerisinde karşılaşıyorlar ve başlayan ağız dalaşı belki karşılıklı hakaretleşmeler sonucu maalesef bir Türk, bir de Suriyeli kardeşimiz vefat etti, Allah rahmet eylesin. Bunu genellememek lazım." ifadesini kullandı.

"Yarın sabah Suriye'de barış ilan edilse bile bu insanların önemli bir kısmının, hemen ülkelerine dönmesi imkansız.

Tabii ki bunlar geri dönmek isteyecekler ama bundan sonraki süreçte burada kalan Suriyelilerle ilgili biz, milli menfaatler çerçevesinde bakarız. Biz bu Suriyeli kardeşlerimizi misafirlerimiz olarak ağırlıyoruz ama onlardan kalıcı olarak nasıl istifade ederiz, onların 'ye katkıları nasıl olur, 'nin ekonomik, toplumsal gelişmesine ne tür katkıları olur... Bundan sonra biz nasıl yeni diyorsak bir de yeni Suriye olacak. Bu savaştan sonra, yıkımdan sonra yeniden ayağa kalkan bir Suriye olacak.

KAÇ SURİYELİ VATANDAŞLIK ALACAK? İŞTE DETAYLAR...

HENÜZ YAPILMIŞ, TAMAMLANMIŞ BİR ÇALIŞMA YOK

Bu yeni Suriye'nin içerisinde de Türkiye'nin dostları olan bir büyük kitlenin çok faydalı olacağı kanaatindeyiz. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Henüz Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda yapılmış, tamamlanmış bir çalışma yoktur. İçişleri Bakanlığımız bu konuda çalışıyor. Çok sayıda nitelikli insan var, Türkiye'ye katkı sunabilecek insanlar var.

Bu anlamda bu çalışmalar, kriterler ortaya konulur. Ortada henüz hiçbir şey yokken ve maalesef bazı muhalefet çevreleri, sırf 'muhalefet olsun, Türkiye'de bir belirsizlik ortamı oluşsun' diye sanki bütün mesele belliymişçesine, hiç çerçevesi belli olmayan bir konuda çok teferruatlı, biraz da fısıltı gazetesini çalıştırarak birtakım konular gündeme getiriyor, bunlar doğru değildir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten 'Suriyelilere vatandaşlık' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN