2 bin 745 hâkim ve savcı açığa alındı

Giriş Tarihi: 17.7.2016
2 bin 745 hâkim ve savcı açığa alındı

HSYK, üyeleri İbrahim Okur ile Teoman ’nin de bulunduğu 2 bin 745 hakim ve savcıyı açığa aldı, 5 üyesinin üyeliğini düşürdü. Başsavcılığı da 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesi için gözaltı kararı verdi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), tarihi bir karar alarak FETÖ ile bağlantılı olduğu iddiasıyla aralarında eski HSYK üyeleri İbrahim Okur ile Teoman 'nin de bulunduğu 2 bin 745 hakim ve savcıyı açığa aldı. HSYK'nın paralelci 5 üyesinin üyeliği düşürülürken, Başsavcılığı da yüksek yargıdaki paralel bağlantılı 140 Yargıtay, 48 de Danıştay üyesi için gözaltına alma kararı verdi. 2 AYM üyesi de gözaltına alındı. Kurul 2'nci Dairesi toplantısına devam etti ve tarihi kararını aldı. Daire 541 idari, 2 bin 204 de adli olmak üzere toplam 2 bin 745 hakim ve savcıyı, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77'inci maddesine dayanarak açığa aldı. Bu madde, hakimler ve savcıların, haklarındaki bir soruşturmanın herhangi bir aşamasında açığa alınabileceklerini düzenliyor. Kurul'da bu hakim - savcılarla ilgili soruşturma devam edecek ve bu soruşturma sonunda bazılarının tamamen meslekten ihraç edilmelerine kesin gözüyle bakılıyor. Açığa alınan hakim - savcılar arasında dikkat çekici isimler yer aldı. Listede, eski HSYK üyeleri İbrahim Okur ve Teoman Gökçe, Kozmik Oda soruşturması hakimleri Mustafa Bilgili ve Nihal Uslu, MİT TIR'ları aramasını yapan eski Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, MHP Kurultay davasında kongre yolunu açan Burhan Yaz'ın isimleri yer aldı. Paralel Yapı'nın HSYK seçimlerindeki adayı Ayşe Neşe Gül de açığa alınanlardan oldu.

İKİ AYM ÜYESİ DE GÖZALTINA ALINDI
HSYK Genel Kurulu da başından beri isimleri FETÖ ile birlikte anılan 5 üyesinin, üyeliklerini düşürdü. Kurul, üyeler Mustafa Kemal Özçelik, Kerim Tosun, Ahmet Berberoğlu, Mahmut Şen ve Şaban Işık'ı "silahlı terör örgütü üyesi oldukları" gerekçesiyle üyelikten tamamen çıkardı. Kurul'un kararından sonra bu 5 üyeden 4'ü FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri Alparslan Altan ve Erdal Tercan da gözaltına alındı. Altan, Haşim Kılıç'ın AYM başkanı olduğu dönemde başkan vekiliydiı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin 745 hâkim ve savcı açığa alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN