BM direktöründen darbe girişimi yorumu

Büyükşehir Belediye Başkanı ’i ziyaret eden İzlanda eski Dışişleri Bakanı ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Direktörü Ingibjorg Gisladottir, 15 Temmuz darbe girişiminine karşı, "“Bu girişimin demokrat insanlar tarafından engellenmesi mutluluk verici”.  ifadesini kullandı.

Giriş Tarihi: 19.7.2016 16:22 Güncelleme Tarihi: 19.7.2016 16:39
BM direktöründen darbe girişimi yorumu

Büyükşehir Belediye Başkanı ise Gisladottir'e, başörtülü bir kadının sürücülüğünü yaptığı araçla darbe girişimcileriyle mücadeleye gidenlerin yer aldığı sembol fotoğrafı göstererek 15 Temmuz akşamı önemli bir sınav verildiğini ve bu sınavdan başarıyla çıkıldığını söyledi. Özellikle kadınların hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden destek darbeye karşı destek verdiğini belirten Şahin, "İnsanlarımız demokrasisiz yaşanamayacağını gösterdiler. Meydanları ve alanları doldurdular. 2 milyon şehir ayağa kalktı. Başta kadınlarımız olmak üzere destek veren herkesin alnından öpüyorum" şeklinde konuştu.

KADIN HAKLARI PROJESİNE DESTEK VERİYORUZ

Şahin, kendileri için kadın haklarının önemli olduğunu ifade ederek, "Belediyenin en önemli birimlerinde kadınlarımızı yönetici ve başkan olarak atadık" dedi.

Şahin, makamında kabul ettiği Gisladottir'e UN Women'in Türk kadınlarının hakkını araması için uluslararası bir kazanım olduğunu söyledi.

Bakanlığı döneminden kadın hakları ile alakalı çok önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Şahin, Cumhurbaşkanı 'ın Başbakanlığı döneminde UN Women'in İstanbul'da temsilcilik açtığını anımsattı.

Parlamentoda yasa çıkartma konusunda önemli başarı hikâyeleri olduğunu dile getiren Şahin, "Ama en önemli şey uygulamalar. Uygulamalarda da yerel yönetimlerdir. Biz belediyenin en önemli birimlerinde kadınlarımızı yönetici ve başkan olarak atadık" diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleriyle beraber kadınlar için komisyon kurduklarını ifade ede Şahin, şöyle konuştu:

"Büyükşehir Belediyemizden aldığımız bütçeyi 8 kat arttırarak kadının yaşamına dair eğitimde, sağlıkta, istihdamda ve şiddetle mücadele gibi önemli başlıklarda projeler gerçekleştirdik. 2,5 yıl içinde binlerce kadının yaşamına dokunduk. Sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle "Gelin etmeyin okula gönderin" sloganlıya başlattığımız projemizle okulu yarım bırakmak zorunda kalan kızlarımız yeniden okula döndü. Kadının sağlığını ilgilendirecek çalışmalar yapıyoruz. Kanser taramasında özellikle kadınlarda çok fazla görülen meme kanseri taramasında 40. sıradan 4. sıraya geldik. Bizim yaptığımız çalışmalar sayesinde hastalığını öğrenen kadınlar tedaviye başladı."

SURİYELİ KADINLARI DA PROJELERİMİZE DAHİL EDİYORUZ

Gaziantep'te yaşayan Suriyeli kadınlar için de Sosyal uyum ve entegrasyon konusunda da önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Gisladottir'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, "Bugün sizin burada olmanız hem bütçeleme hem Suriyeli mülteci kadınların sistemin içine dahil edilmesi için önemliydi. Ziyaretiniz birlikte çalışma modelini kuvvetlendirmek için önemli bir fırsat olarak görüyorum." dedi.

Gisladottir de Şahin'i bakanlığı döneminden beri tanıdığını anımsatarak, Şimdi başkan olarak kadınların haklarının kazanımında çok katkı sağladığını belirtti.

2013 yılından beri temaslarımız oldu. Bu ofisi açmamızda Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetinizin çok katkısı oldu." dedi.

Temsilciliği açtıklarında 2 kişi çalışırken şimdi 20 çalışanları olduğunu dile getiren Gisladottir, şunları kaydetti:

"2013 yılından beri temaslarımız oldu. Bu ofisi açmamızda Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetinizin çok katkısı oldu. Kadınlar için ilk hedefimiz olan bütçe planlamasını projeler şehri olan Gaziantep'te başlatmıştık. Bu projenin ikinci aşamasına geçmek istiyoruz. Gaziantep'in tekrar ev sahipliği yapması arzusundayız. Suriyeli mülteci kadınlar konusunda Cenevre'de ve Gaziantep'te de bir toplantı gerçekleşmişti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde bu projelerin daha somut hale getirilmesini istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM direktöründen darbe girişimi yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN