Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 hakim ve savcı tutuklandı

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca darbe girimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen 21 hakim ve savcı tutuklandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmada ise 86 hakim ve savcıdan ifadesi tamamlanan 39 kişi daha tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Giriş Tarihi: 20.7.2016 08:40 Güncelleme Tarihi: 20.7.2016 08:42
21 hakim ve savcı tutuklandı

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 86 hakim ve savcı tutuklama talabiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Hakimlik, 21 hakim ve savcının "Silahlı terör örgütüne üye olmak " suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Hakimlik 31 hakim ve savcı hakkında da adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına hükmederek serbest bıraktı.

Gözaltındaki diğer hakim ve savcıların mahkemedeki sorguları ise devam ediyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma

Öte yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girimine ilişkin haklarında soruşturma başlatılan ve ifade alınma işlemine başlanan 86 hakim ve savcıdan ifadesi tamamlanan 39 kişi daha tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Anadolu Adalet Sarayı'nda görev yapan 48 hakim ve savcının ifadesi Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcıları tarafından alındı. İfadesi alınan ve aralarında eski HSYK 1. Daire Başkanı ve Anadolu İş Mahkemesi Hakimi olan İbrahim Okur'un da bulunduğu 9 hakim ve savcı akşam saatlerinde tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Toplam 48 kişiye tutuklama talebi

9 hakim ve savcının ardından ifadesi tamamlanan 39 kişi "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme" suçlarından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Böylece tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen hakim ve savcı sayısı 48'e ulaşırken şüphelilerin hakimlik sorgusuna ilerleyen saatlerde başlanacak. Gözaltına alınıp adliyenin nezarethanesinde bekletilen 38 hakim ve savcının ise ifade işlemlerinin yarın başlatılması bekleniyor.

Hakim ve savcılara sorulan sorular

Öte yandan ifadesi alınan hakim ve savcılara sorulan sorulardan bazılarının, "Liseyi nerede okudunuz?", "Hangi üniversiteden mezunsunuz?", "Üniversite döneminde evde mi yurtta mı kaldınız?", "Çocuğunuz hangi okulda okuyor?", "Çocuğunuz cemaat okulunda okuyorsa bildiğiniz halde neden okuldan almadınız?", "Bank 'da paranız var mı?", "Bank Asya'da paranız varsa neden çekmediniz?" şeklinde olduğu öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 hakim ve savcı tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN