Türkiye'nin en iyi haber sitesi

54 hakim savcı hakkında yakalama kararı

2010 yılında paralelci polisler tarafından yürütülen ve aralarında Cumhurbaşkanı ve çok sayıda devlet büyüğü ve bürokratın dinlendiği sözde Selam Tevhid Soruşturması'nın yargı ayağını yürüttükleri gerekçesiyle haklarında daha önce dava açılan 54 hakim savcı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 20.7.2016 11:35

Cumhurbaşkanı , Ahmet Davutoğlu, çok sayıda devlet büyüğü ve binlerce kişinin dinlenmesine sebep olan sözde Selam Tevhid Soruşturması'nın yargı ayağını yürüttükleri gerekçesiyle haklarında daha önce Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nda dava açılan 54 hakim savcıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Şüpheli hakim savcılar hakkında son soruşturmanın Yargıtay'ın yetkili ve görevli ceza dairesinde açılmasına karar verilirken tamamı hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

İDDİANAME 3 BİN 149 SAYFA

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi 1 Nisan 2016 günü FETÖ/PDY sözde Selam Tevhid soruşturmasında kumpas yaptığına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, o dönemde görev yapan 54 hakim ve savcı hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etmişti. İddianame 3 bin 149 sayfaydı. Mahkeme, iddianameyi şüphelilere göndererek, dosyaya sunmak istedikleri delilleri ve savunmaları varsa sunmalarını istemişti. Delillerin ve savunmaların gönderilmesi ardından mahkeme, son soruşturmanın açılıp açılmayacağını dün karara bağladı. Mahkeme 54 şüpheli hakkında son soruşturmanın Yargıtay'ın yetkili ve görevli ceza dairesinde açılmasına karar verdi.

GÖRÜLDÜKLERİ YERDE ALINACAKLAR

Mahkeme aralarında MİT Soruşturması Savcısı Sadrettin Sarıkaya ve Savcısı Mehmet Berk'in de bulunduğu 54 hakim savcı hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı da çıkardı. Şüpheli hakim savcılar görüldükleri yerde yakalanarak savcılığa çıkarılacak. Yakalama kararı yüzlerine okunduktan sonra cezaevine gönderilecekler. Ayrıca bu hakim savcıların davası Yargıaty 16. Ceza Dairesi'nde görülmeye başlanacak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
54 hakim savcı hakkında yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN