"Darbeciler hafta sonu gözaltına alınacaktı"

Giriş Tarihi: 20.7.2016 02:03
Darbeciler hafta sonu gözaltına alınacaktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe  girişiminde önemli rol oynayan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay  Muharrem Köse'nin de aralarında yer aldığı bazı üst rütbeli subayların bir  bölümüne yönelik, 'de FETÖ'nün TSK içerisindeki yapılanması kapsamında bu  hafta sonu operasyon düzenlenmesinin ve gözaltına alınmalarının planlandığı  öğrenildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu Cumhuriyet Başsavcıvekili Bato, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İzmir'deki askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması"na yönelik soruşturma başlattığını bildirdi.

OPERASYON İÇİN İZİN BEKLENİYORMUŞ

Soruşturma kapsamında "FETÖ'nün TSK içindeki yapılanmasına yönelik" önemli bilgilere ulaşıldığını ve bunların Adalet Bakanlığına iletildiğini açıklayan Başsavcıvekili Bato, operasyon izninin istendiğini belirtti.

TALİMAT 7 TEMMUZ'DA VERİLMİŞ

Ağustos ayı sonunda yapılan, TSK personelinin atama ve görev yerlerinin değiştirildiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısından sonrası için planlanan operasyonun, yurt genelindeki diğer operasyonlarda önemli darbe alan, YAŞ'ta komuta kademesinden hatta ordudan uzaklaştırılacağı öngörülen örgüt mensuplarının buna karşı bir girişimde bulunabilecekleri ihtimali üzerine erkene alınmasını talep edildiğini bildiren Bato, Adalet Bakanlığına üzerinden konunun Cumhurbaşkanlığına iletildiğini, olumlu cevap alması üzerine "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması"na yönelik operasyonun ilk dalgasına ilişkin talimatın 7 Temmuz'da verildiğini kaydetti.

DARBECİ GENERALDEN KÜSTAH TALİMAT!

900 DARBECİ SORGUDA

RAPOR ALIP SAVCILIĞA GELMEMİŞLER

İzmir merkezli bu operasyon kapsamında 2 emekli asker ile TSK'daki yapılanmanın sivil bağlantıları 22 kişi hakkında polise gözaltı yapma talimatı verildiğini, Genelkurmay Başkanlığından da 2'si amiral, 6 muvazzaf askerin savcılığa getirilmesi istendiğini hatırlatan Bato, muvazzaf askerlerden 5'inin " gerekçelerini göstererek rapor aldığını" ve savcılığa gelmediğini, bunun üzerine haklarında yakalama mahkemece kararı çıkartıldığını hatırlattı.

İKİNCİ DALGA BU HAFTA SONU YAPILACAKTI

Haklarında çıkarılan yakalama kararına rağmen 2 amiral ve bir binbaşının savcılığa gelmediğini kaydeden Başsavcıvekili Bato, bu süre içerisinde operasyonun ikinci dalgası için de hazırlıkların tamamlandığını, bu hafta sonu için gözaltı talimatlarının hazırlanarak Genelkurmay Başkanlığı dahil olmak üzere ilgili birimlere iletildiğini aktardı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: DARBECİ GENERAL ÖLDÜRÜLDÜ

DARBE GİRİŞİMCİSİ GENERALLER GÖZALTINA ALINACAKTI

Gözaltı uygulanacak kişiler arasında, darbe girişiminde önemli rol oynayan, darbeyi planladığı öne sürülen Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse, Albay Mehmet Oğuz Akkuş, generallerin, üst rütbede ve önemli görevlerde bulunan çok sayıda subayın yer aldığını ifade eden Bato, ikincinin ardından ise dalga dalga gerçekleştirilecek operasyonlarda da TSK'daki tüm yapılanmaya ulaşmanın hedeflendiğini bildirildi.

İZMİR'DEKİ OPERASYON TSK'DAKİ FETÖ'CÜLERİ TEDİRGİN ETMİŞ

Bato, "İzmir Askeri Casusluk'taki usulsüzlük soruşturmasındaki yakalama kararları ve operasyonun devam edeceği beklentisi, TSK'daki FETÖ bağlantılı askerlerde, ordudaki güçlerini zayıflatması, etkinliklerinin sona ermesi ve cezaevlerine konulmaları ihtimaliyle tedirginlik uyandırdı. Başlattığımız operasyonlar, ileri tarih için planladıkları darbe girişimini apar topar yapmalarına neden oldu. Güçlü siyasi irade ile halkın sağduyulu ve kahramanca direnişi sayesinde emellerine ulaşamadılar." görüşünü paylaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BAKANLAR KURULU SONRASI ÖNEMLİ BİR KARARI AÇIKLAYACAĞIZ

BAŞBAKAN: FETÖ ELEBAŞISININ İADESİ İÇİN DOSYAMIZI GÖNDERDİK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Darbeciler hafta sonu gözaltına alınacaktı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN