Erdoğan: Halk idam talebini dile getirmiştir

Giriş Tarihi: 20.7.2016 23:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Al Jazeera kanalına canlı yayında çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan FETÖ idam kararıyla ilgili soruya "Parlamento böyle bir kararı verirse, burada bu cezanın hayata geçmesi için gerekli düzenlemeyi parlamento yapacaktır. ." dedi.

HALK İDAM TALEBİNİ DİLE GETİRMİŞTİR

Bu konuyla alakalı olarak, kararı verecek olan sadece ben değilim. Halk bu talebi dile getirmiştir. Sokaktaki insanlar idam cezası ile ilgili sloganlar atmıştır ama TBMM'dir bu noktada kararı verecek olanç Parlamento böyle bir kararı verirse, burada bu cezanın hayata geçmesi için gerekli düzenlemeyi parlamento yapacaktır. Ben bunu onaylarım dedim ama bir noktanın altını çizmek lazım, dünya sadece Avrupa Birliği'nden ibaret değil. ABD'de, Rusya'da, Çin'de dünyanın bir çok ülkesinde var idam cezası.

"ÜLKEMİ TERK ETMEDİM HEP BURADAYIM"

Cuma gününden beri ben ülkemi terk etmedim, hep buradaydım. Ne Almanya, ne başka bir yer. Haber yapıyorlar, ve Erdoğan'ı farklı bir şekilde zor bir duruma düşürmeye çalışıyorlar, kendi mantıkları için. Sisi, bizim 'de mücadele ettiğimiz insanlar gibi, bir darbecidir. Mursi'yi silah gücüyle indirmiştir ve Mursi'nin Savunma Bakanı'ydı o. Bu davranışa saygı duyabilir miyiz? Bu insanın demokrasiyle hiçbir alakası yoktur.

"ESAD BİR KATİLDİR"

Esad bir katildir. Suriye'de bu cinayetler hala devam etmekte. Dünyada demokrasiye inancı olan insanlar bu beyanları ciddiye alıyorlarsa, o ülkelerin milletlerinin kararıdır. Suriye demokrasiyi isteyen bir ülkedir. Hükümette yer almanın özlemini çekiyorlar.

'de tamamiyle ters bir senaryo var. Gülen'in terör örgütü bu suça teşebbüs etmiştir ve biz bunu yapan insanları biliyoruz.

"GÜLEN TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÜZERİNDE BİR BAŞKA ÜST AKIL VAR"

Elbette ki başka ülkeler de olabilir. Gülen'in terör örgütünün de üzerinde bir başka üst akıl var. Zaman gelecek o bağlantılar da deşifre edilecek. Darbeyi planlayanlar o üst akıldan almış oldukları talimatları yerine getiriyorlar. Bütün bunlar gün ışığına çıkarılacaktır. Savcılığın aldığı ifadelerde ilginç beyanlara rastlıyoruz. Bir tanesi birebir onunla temas kurmadığını ama ondan talimat aldığı ifadeleri var.

"DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SONUNA KADAR DESTEKLEMİŞ BİR İNSANIM"

Bildiğim kadarıyla, sizin bilmeniz gerekiyor, 'de basının özgür olup olmadığını. Burada sizin de ofisiniz var. Ben hiçbir zaman medyaya karşı olmadım. Ama benim aileme karşı çok büyük hakaretler yayınladı ve bunlar bile, bizi eleştirenler bile bu noktada bizim yanımızda oldu. Türkiye'de düşünce özgürlüğünü sonuna kadar desteklemiş bir insanım. İfade özgürlüğü size saldırma imkanı veren bir araç olmamalı. Elbette ki eleştiriyi biz her zaman savunmuşuzdur, gelecekte de bu böyle olacaktır.

"TEDBİRİMİZİ ALDIKTAN SONRA TAKDİR ALLAH'INDIR"

Bize düşen tedbir almaktır, biz tedbirimizi alacağız. Tedbirimizi aldıktan sonra takdir Allah'ındır. Ben dün İstanbul'daydım ve bu röportajı İstanbul'da yapacaktım. Şimdi Ankara'da bunu sizle yapıyoruz, dün akşam da Gürcistan Başbakanı ile birlikteydik. Bakanlar Kurulu toplantısına burada başkanlık ettim. Kısa bir zaman içinde toplantının sonuçları açıklanacak. Biz çalışıyoruz, işimizin başındayız. Herhangi bir kaygım yok, bütün dostlarım ve meslektaşlarımla burada çalışma ofisindeyim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Halk idam talebini dile getirmiştir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN