Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazan destanı

Amacına ulaşamayan alçak darbe girişimine karşı tüm yurtta demokrasi nöbeti dün de sürdü. Geride ise darbecilere cesurca direnip şehit olan kahramanların öyküleri kaldı

Giriş Tarihi: 20.7.2016
Kazan destanı
Ali, Ömer, Lokman, Hasan, Samet ve Yasin... Onlar 15 Temmuz'da FETÖ'cü hainlerin gerçekleştirdiği darbe girişimi sırasında Ankara Kazan'daki 4. Ana Jet Üssü'ne giderek F-16 savaş uçaklarının önüne atlayan ve şehit olan kahramanlar... Kimi kızını korurken şehit düştü, kimi geride 6 yetim bıraktı. Kimi zaten yetimdi, kimi askere gidecekti. O Kazan'daki Akıncı Üssü'nde 6 kişi şehit düştü. 59 kişi ağır yaralandı. Geriye ise demokrasi şehitlerinin yürek burkan hikayeleri kaldı. Şimdi Kazan halkı, ilçenin adının başına "Kahraman" unvanının eklenmesini istiyor. İşte kahramanların hikayeleri:

6 YETİM KALDI: Ahi Mahallesi'nin muhtarı olan 6 çocuk babası Ali Anar (35) yanına 15 yaşındaki oğlu Hüseyin'i de alarak Akıncı Üssü'ne gitti. Geriye 6 yetim bıraktı. Baba Hüseyin Anar, "Bu memleket 3-5 çapulcuya kalmadı. Böyle Müslümanlık da insanlık da olmaz. Bu ülke hepimizin ülkesi. Suriye gibi mi olacağız?" dedi. Hüseyin Anar ise "'Burası kızışacak' diyerek beni olay yerinden uzaklaştırdı. Kendisi gitti ve şehit oldu" diye konuştu.

KARDEŞİNİ ENGELLEDİ: Annesini 3, babasını ise 13 yaşında kaybeden Samet Cantürk (19) o gece kendisiyle gelmek isteyen kardeşi Kazım'a "Sen babaannemle kal. Ona göz kulak ol" dedi. F-16'ları durdurmaya gitti ve şehit oldu. Cantürk, Soğulcak köyünde yıllar önce kaybettiği anne babasının yanına defnedildi. Babaanne Refika Cantürk "Torunum 'Askerde şehit olacağım' derdi. Ben de hep 'Ağzından yel alsın' derdim. Vatan uğruna gitti yavrum" dedi.

İKİ GÜNDE İKİ ACI: Lokman Biçinci (24) o gün ablasını kaybetmişti. Kendisi de kurşunların hedefi oldu. Birer gün arayla iki evlat acısı yaşayan baba Recep Biçinci "Biz devlet için devlet için göreve her zaman hazırız"diye konuştu.

KIZINA SİPER OLDU: İnşaat ustası Hasan Yılmaz (44) Akıncılar Üssü'ne 16 yaşındaki kızı Birgül'le gitti. Hainler açınca kızına siper oldu. Birgül Yılmaz "Vatanı kurtarmak için gittik. Babamı yalnız göndermek istemedim. Bir anda ışıkları kapattılar. Her yer kapkaranlıktı. Bir saat boyunca açtılar. Bana siper oldu" dedi.

2 AY SONRA ASKERDİ: Ömer Takdemir (19) iki ay sonra askere gidecekti. "Askerde şehit olacağım" derdi. Baba Nihat Takdemir, "Vatan millet gidiyor diyerek koşa koşa gitti" diye konuştu. Anne Ayfer Takdemir, "Ablasının bebeği olacaktı. Dayı olacaktı yavrum" dedi.

VATAN İÇİN: Yasin Yılmaz (30) bir markette işçi olarak çalışıyordu. Aslen Yozgatlı olan Yılmaz, evliydi ve bir çocuğu vardı. Darbe girişimini duyduğu gibi vatan için Akıncı Üssü'ne gitti ve açılan ateş sonucu şehit oldu.


27 YILLIK DOKTORUM, İLK KEZ BÖYLE BİR ŞEY YAŞADIM

TRAVMATİKTİ... Kazan Hamdi Eriş Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Uğur Yıldız: 27 yıllık doktorum. İlk defa böyle bir şey yaşadım. 1999'da Adapazarı depremini görmüştüm. O depremden sonra yaşadığım en travmatik olaydı.

O KIŞLAYA ANIT... Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk: Kanımızın döküldüğü o kışlanın tam önüne bedeli ne olursa olsun 'Demokrasi ve Özgürlük Anıtı'nı dikeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazan destanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN