Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk korkmadı plan bozuldu

Tutuklanan Tuğgeneral Eyyüp Gürler’den itiraf: Harekâtı koordine ettim. Halk askeri görünce korkar sandık ama direniş olunca plan da başarısızlığa uğradı

Giriş Tarihi: 21.7.2016
Halk korkmadı plan bozuldu
Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan tarafından yürütülen FETÖ'nün hain darbe soruşturması kapsamında tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 1. Komutanlığı Harekat Başkanı Eyyüp Gürler, darbe planını nasıl işleme koyduğunu ayrıntılı şekilde anlattı.

'1 HAFTA ÖNCE HABER VERDİLER'
1. Ordu Karargâhı Harekât Kurmay Başkanı olarak Selimiye Kışlası'nda görev yaparım. Tuğgeneral Adem Boduroğlu bir hafta kadar önce beni aradı. TRT'de okunan bildirgedeki hususları bana anlattı. Buradaki hususlar ve fikirler benim katılmış olduğum fikirlerdir.
15 Temmuz akşamı haber aldık. Bunun üzerine harekât merkezine indim. Harekât merkezi aynı kışladadır. Harekâtı koordine etmeye çalıştım. Benim sivil cep telefonum kaydedilip Whatsapp grubu oluşturulmuş. Muhtemelen Adem Paşa organize etmiş olabilir. Birlikle benim zaten bir irtibatım yoktu. Genelkurmay'dan gelen sıkıyönetim bildirisini birliklere ben dağıttım.
Kışla dışarısına çıkmadım. Tüm birliklere sözlü olarak da İstanbul'a destek sağlamaları için gelmelerini söyledim. Birliklerin durumlarını ve ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştım ancak irtibatımız olmadığından başarılı olamadık. Halkın askeri görünce direncinin kırılacağını korkacağını umuyordum. Ancak tam tersi oldu. Çatışmalarda bundan sonra oldu.

'YASADIŞI OLDUĞUNU BİLİYORUM'
Harekât, Ankara merkezli komuta silsilesi içinde yapılmış oldu. Yaşadışı olduğunu biliyorum. Halkın ve polisin direnci başladıktan sonra da benim harekâtı durdurma emir ve yetkim yoktu. Olayın bilançosunu ben daha sonradan öğrendim. Olaylar nedeniyle pişmanım. Ölenler için üzgünüm.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk korkmadı plan bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN