‘Tehdidin boyutuna ilişkin bilgi gelmedi’

Başbakan : Darbe girişiminin başladığını korumalarımızdan, vatandaştan eşimizden, dostumuzdan öğrendik. Tehdidin boyutuyla ilgili önceden bilgi almadık

Giriş Tarihi: 23.7.2016
‘Tehdidin boyutuna ilişkin bilgi gelmedi’
Başbakan Binali , cuma namazını 50 özel harekatçının şehit verildiği Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı içindeki Şehitler Camisi'nde polislerle birlikte kıldı. Ardından FETÖ'nün kalkışmasına müdahale etmek için hareket edecek timin vurulduğu alan ile saldırıda hasar gören binaları İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Emniyet Genel Müdür Celalettin Lekesiz ile birlikte inceleyen Yıldırım şöyle konuştu:
Burada 50 şehidimiz var.Bu arkadaşlarımızın hazin de bir öyküsü var. Birkaç gün önce Güneydoğu'da bölücü teröre karşı mücadelelerini yapmış ve buraya intikal etmişlerdi.
Bize delil diye ipe un serenlere söylüyorum, bundan daha büyük delil var mı kardeşim. Kendi halkının üzerine tankları süren, havadan ve karadan tarayan, uçaklarla bomba yağdıran bu ölüm makinelerinin, canilerin arkasında durmaktan vazgeçin.
Vatandaşımız tedirgin olmasın. Vatandaşımızın huzuru, güveni sağlanmıştır ve zayıf da olsa bu gibi intikam duygusuyla, yenilmişlik hissiyle harekete geçen, geçmeye çalışan çılgınlar olabilir. Buna karşı da tedbirlerimizi alıyoruz.
devleti, Türkiye intikamla hareket etmez, onların yaptığını yapmaz. İntikam yerine adaletle davranılacak ama dökülen hiçbir kan, hesapsız, hesap sorulmadan kalmayacak.
Darbe girişiminin başladığını hemen hemen 15 dakika sonra öğrendik. Kimden öğrendik? Yakın korumalarımızdan ve vatandaştan öğrendik. Eşimizden, dostumuzdan öğrendik. Yani bize ondan önce bu konudaki tehdidin boyutu, neler olduğu hakkında herhangi bir bilgi gelmiş değil. Madem bu iş kamuoyuna hale geldi, ben de bu kadarını söyleyeyim. Kurumsal ya da kişisel zafiyetler varsa bunlara da tabii ki bakılacak.
Bu süreçte herkes üzerine düşen görevi yaptı. Ama en önemlisi Türk medyası, büyük bir başarıyla sınavı geçti. Yabancı basın her zamanki bu haşhaşi örgütün etkisi altında kaldı.

ŞEHİT EVİNİ ZİYARET ETTİ
Başbakan Yıldırım, Gölbaşı'ndaki Parkevleri'nde şehit Özel Harekat Daire Başkan Yardımcısı Meriç Alemdar'ın ailesinin evine taziye ziyaretinde bulundu. Yıldırım ardından 2 şehidin verildiği Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT yerleşkesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tehdidin boyutuna ilişkin bilgi gelmedi’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN