Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ne olursan ol ‘diren’

lılar, hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’dan bu yana Hz. Mevlâna’nın türbesinin yanı başındaki meydanda demokrasi nöbetini sürdürüyor. Milli iradeye sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyleyen vatandaşlar, “İkinci emre kadar nöbetteyiz” diyor.

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Ne olursan ol ‘diren’
'da FETÖ'nün darbe girişimine başladığı ilk dakikalardan itibaren vatandaşlar demokrasiye sahip çıkmak için sokağa döküldü. Hz. Mevlâna'nın gölgesindeki meydanda Türk bayrağını eline alarak tekerlekli sandalyede nöbet tutan 94 yaşındaki felçli Rahime Kömürcü meydanın simgesi oldu. 7 gündür sokakları bir an olsun bile terk etmeyen Konyalılar, günün ilk ışıklarına kadar vatana sahip çıkarak adeta destan yazıyor. Uykusu gelen çocuklarını demokrasi meydanında hasırların üzerinde uyutan vatandaşlar darbecilere meydan okuyor. Türkiye'nin kalbi Ankara'da jetlerin havalanması ve alçakların darbe girişimine kalkışması haberini alan Konyalılar, Başkomutan Cumhurbaşkanı 'ın çağrısına anında kulak vererek sokaklara döküldü. Evindeki Türk bayraklarını alarak sokağa koşan gencinden yaşlısına yüzbinler, 155 imdat telefonlarını da kilitledi. Vatandaşlar darbe ihtimaline karşı kepçe ve kamyonlarını askeri birliklerin giriş ve çıkışlarına durdurdu. Kimseden talimat almadan iznini yarıda bırakarak görev yaptığı Konya'ya dönen bir Emniyet Amiri polis telsizinden, "Merkez şu saat itibariyle vatanımız, bayrağımız için yıllık iznimi yarıda kesip görevimin başına geldim. Ne mutlu Türküm diyene" anonsunu yaptı. "155 Polis İmdat" hattını arayan yüzlerce kişi devlete bağlılıklarını, darbeye direneceklerini belirtti. Bizzat Emniyet Müdürü Mevlüt Demir'e desteklerini ileten yüzlerce vatandaş "Onların tanklarını yumruğumuzla durdururuz, Her türlü göreve hazırız, Bize de silah verin, vatan hainlerinin karşısına çıkalım', 'Tüm mahalleli hazırız, emir bekliyoruz, Nokta verin kazma, küreklerle hainlerin karşısına çıkalım" dediler.VATANIN BİRLİĞİ İÇİN DUALAR EDİLİYOR


Mevlâna Meydanı'na akın eden vatandaşlar ilk geceden itibaren demokrasi nöbetine başladı. Başkomutan Erdoğan'ın yanında yer alan Konyalılar, sabahlara kadar sloganlar atarak darbe girişimini protesto etti. Hz. Mevlâna'nın gölgesinde vatanın birliği ve bütünlüğü için eller semaya açıldı. Eline Türk bayrağı alarak meydana inen 94 yaşındaki felçli Rahime Kömürcü demokrasi nöbetinin simgesi oldu. Tekerlekli sandalyesinde "Demokrasi için buradayım, bu ülkeyi böldürmeyeceğiz." diyen Kömürcü, darbecilere meydan okudu. Dik duruş sergileyen Konyalılara Ak Parti İl Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi, merkez İlçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşları birçok program düzenledi. Hafız Ahmet Çalışır'ın Kur'an tilaveti, Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale şehitleri için yazdığı şiir ve dualarla başlayan demokrasi nöbetlerinde hainler lanetlendi.

"İKİNCİ EMRE KADAR NÖBETTEYİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Konya her zaman vefalı davrandı" diyerek meydanları boş bırakmayan Konyalılara teşekkür etti. Başkomutanın çağrısına karşılık halk "2. emre kadar nöbetteyiz" dedi. Meydanda konuşma yapan Konya Valisi Yakup Canbolat, memleketin birliğine ve bütünlüğüne kast edenlerin cevabının sonuna kadar verileceğini vurgulayarak, "Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. İnşallah bunu hep birlikte göreceğiz. Milli iradeyi sahiplendiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum" dedi. Ak Parti İl Başkanı Musa Arat, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek ve Konya milletvekilleri vatandaşın Türk tarihini değiştirdiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne olursan ol ‘diren’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN