Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonik nın provasının 'de yapıldığı şüphesi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde 'da savaş uçaklarıyla gerçekleştirilen "sonik "nın provasının, 12 Nisan'da 'de yapıldığı şüphesi ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 24.7.2016 20:18 Güncelleme Tarihi: 25.7.2016 02:01
Sonik patlamanın provasının Kayseri'de yapıldığı şüphesi

'de 12 Nisan'da akşam saatlerinde tüm ilçeler ve civar illerden de hissedilen büyük bir sesi duyulmuş, patlama sesinin bölgeden geçen bir savaş uçağının ses duvarını aşmasıyla oluşan sonik patlama olduğu tespit edilmişti.

İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular'ın, olayın ardından Kayseri Valiliği'ne yazdığı resmi yazıda, ilgili kurumun yazılı veya şifahi olarak emniyete uçuşla alakalı herhangi bir bilgi vermediğini ifade ettiği belirlendi.

Şiddetli patlama sesinden dolayı vatandaşların 155 polis imdat hattına çok sayıda ihbarda bulunduğu, yapılan kontrollerde kentin herhangi bir yerinde patlama gibi olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı belirtilen yazıda, uçağın neden olduğu patlama sesiyle ilgili kurumlardan kamuyu aydınlatıcı kesin ve net bir açıklama yapılmadığına işaret edildiği anlaşıldı.

Darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral İsmail Yalçın'ın bilgisi dahilinde uçarak sonik patlamaya neden olan savaş uçağıyla, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında semalarında savaş uçaklarının yaptığı sonik patlamanın provasının yapılmış olabileceği değerlendiriliyor.

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün de o tarihlerde sık sık Kayseri'ye gelip gittiği yönündeki bilgileri de inceleyen Emniyet Müdürlüğü, nisan ayındaki sonik patlamanın Ankara'da 15 Temmuz'daki benzer olayla ilgisini ortaya koyabilmek için araştırma başlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonik patlamanın provasının Kayseri'de yapıldığı şüphesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN