Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Yunan’a asker olmam” dedi, cunta kurşunuyla öldü

Giriş Tarihi: 24.7.2016
“Yunan’a asker olmam” dedi, cunta kurşunuyla öldü

Yeni Şafak Gazetesi muhabiri Mustafa Cambaz’ın şehadeti herkesi duygulandırdı. Cambaz 118 ulu camiyi fotoğraflayan bir isimdi

Yeni Şafak Gazetesi foto muhabiri mustafa cambaz'ın (53) FETÖ'cü darbe girişimi sırasında Çengelköy'de cuntacı askerlerin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetmesi sevenlerini derinden üzdü. Yunanistan'dan kaçıp çok sevdiği ülkesinde 31 yıl boyunca kimliksiz yaşayan Cambaz'ın filmleri aratmayan yaşam öyküsü bir gece yarısı eli kanlı cuntaların kör kurşunuyla son buldu. Yunanistan Türklerinden olan Mustafa Cambaz, 20 yaşına geldiğinde askere çağrılınca "Ben Yunan askeri olmam" diyerek 'ye kaçtı. Tam 31 yıl boyunca çok sevdiği ülkesinde nüfus kâğıdı olmadan yaşadı. Burada evlendi, bir çocuğu oldu. 'nin en önemli sanat tarihi fotoğrafçıları arasına ismini yazdırdı. 'deki 118 ulu caminin 10 bin fotoğrafını çekerek unutulmaz bir kitap hazırladı. Darbe gecesi de, "Başkomutan Erdoğan'ın isteği ve emriyle sokağa çıkıyoruz" tweetini paylaştıktan sonra görevi başına koştu. Mustafa Cambaz'ın filmlere konu olacak yaşam hikayesi ülke tarihine kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz'da Üsküdar Çengelköy'de cuntacı askerin açtığı ateşle son buldu. FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Çengelköy'de hayatını kaybeden Yeni Şafak Gazetesi çalışanı Mustafa Cambaz'ın eşi Semra Cambaz da "Askerlerin darbe girişiminde bulunduğunu duydu. Eşime, 'gitme' dedim ama 'Bu olaylar başlamışken beni evde tutamazsın' dedi. Ölüme, uçar gibi, koşar gibi gitti" diye konuştu. Eşinin darbeci askerlerden hesap sormaya gittiğini vurgulayan Cambaz, "Onlarla bir kavga halindeydi. Darbeci askerlere hesap sorar durumdaydı ama karşısına kanlı katillerin çıkabileceğini tahmin edemedi. Çatışmalar devam ederken telefonda oğluma, Çengelköy Karakolu'nun kurşunlandığını ve köşeye sıkıştığını söylemiş. O telefon bir veda konuşmasıydı." dedi"BABAM İKİ KURŞUNLA VURULDU"
Mustafa Cambaz'ın oğlu Alparslan Cambaz ise şöyle konuştu: "Babam Çengelköy'den arayınca 'Ondan geldik, ona döneceğiz' yazılı tişörtümü giydim, abdestimi aldım ve Çengelköy'e gittim. Gözlerim babamı aradı ama onu bulamadım. Babam iki kurşunla göğsünden vurulmuş ve hastaneye kaldırılmış. Hastanedeki bütün müdahalelere rağmen ne yazık ki kurtarılamadı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Yunan’a asker olmam” dedi, cunta kurşunuyla öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN