Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ya gidiyor

Giriş Tarihi: 26.7.2016 09:52 Güncelleme Tarihi: 26.7.2016 11:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı 'ın sehayatının tarihi kesinleşti. 'nın başkenti Moskova'daki temaslarına başlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta St.Petersburg'a gideceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek başkanlığındaki Türk heyeti, Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle ikili ilişkilerde patlak veren ciddi krizin gidirilmesi için iki başkentte gösterilen kararlığın ardından Türkiye ile arasındaki iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi amacıyla atılacak adımlar görüşmek üzere Moskova'da temaslarda bulunuyor.

ŞİMŞEK DARBE GİRİŞİMİ SIRASINDA VERDİĞİ DESTEK NEDENİYLE RUSYA'YA TEŞEKKÜR ETTİ

Sputnik haber ajansına göre, Moskova'da Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç ile bir araya gelen Şimşek, amaçlarının iki ülke ilişkilerini geliştirmek ve 24 Kasım'dan önceki seviyenin üzerine çıkarmak olduğunu söyledi. Şimsek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta St. Petersburg'a bir ziyaret düzenleyeceğini de duyurdu. Rusya ile Türkiye arasındaki charter seferlerinin yeniden başlaması amacıyla Moskova'ya güvenlik önlemleriyle ilgili bir rapor sunduklarını aktaran Şimşek, "Bildiğim kadarıyla, charter seferlerinin başlaması amacıyla Türkiye gerekli önlemleri aldı ve bu önlemler, Moskova'ya iletildi" dedi. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova yönetiminin darbe girişimi sırasında verdiği destek nedeniyle Rusya'ya teşekkür etti.

DVORKOVİÇ: BUZLAR KADEMELİ OLARAK ERİTİLMELİ

Rusya'nın Türkiye ile yapıcı müzakerelere hazır olduğunu ifade eden Dvorkoviç ise Türkiye ile Rusya'nın ekonomik ve ticari ilişkilerdeki buzları kademeli olarak eritmesi gerektiğini söyledi. Dvorkoviç ayrıca, Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlamasıyla birlikte turizm alanı da dahil olmak üzere işbirliğinde güvenlik koşullarının sağlanması koşuluyla iyi bir perspektif gördüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'ya gidiyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'ya gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN