Devlet sırrı belgeleri ‘abi’lere bildirdik

Giriş Tarihi: 26.7.2016
Devlet sırrı belgeleri ‘abi’lere bildirdik
TSK içinde örgütlenen FETÖ üyesi cuntacıların darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında örgütün hesabı Avni'ye bilgi aktardığı iddiasıyla gözaltına alınan Başbakanlık Veri Uzmanı Mustafa Koçyiğit ifadesinde her şeyi itiraf etti. Koçyiğit, FETÖ İstihbarat Daire Başkanlığı'nda (İDB) görev yapan mühendisler aracılığıyla devletin gizli bilgi ve belgeleri temin ederek örgüt mensuplarına ilettiğini anlattı. FETÖ ile üniversite yıllarında tanıştığını aktaran Koçyiğit, 2004'te Başbakanlık Veri Uzmanlığı görevi sırasında daha önce 'de tanıştığı Yasin ve onun tanıştırdığı Selman isimli örgüt 'abi'lerinin kendisine "teknik ve bilgi işlemdeki mühendislerin işlerini takip etme" görevini verdiğini söyledi. Koçyiğit, "Sonradan anladığım kadarıyla benim İDB'deki teknik işlerde bu şekilde görevlendirilmemin nedeni hükümetin ve Gülen'cilerin arasının açılacağı, bu dönemde İDB'den veri almanın personel alt yapısını oluşturmaktı" dedi. Yazışmaları 3 gün içinde imha eden aralarında Tango'nun da olduğu 3 ayrı program aracılığıyla 'abi'lerle irtibat kurduklarını anlatan Koçyiğit'in ifadesinden satırbaşları şöyle:
Kullandığımız programlar üzerinden dosya transferi de (gizli belge) yapıyorduk. MİT'in İDB'ye bildirdiği 20 bin kişilik paralel yapılanmaya ilişkin listeyi de temin ettik.
Benim düşünceme göre "Fuatavni" kullanıcı adlı Twitter profili kullanan kişiler yurt dışında yaşayan 8-10 kişilik gruptan oluşmaktadır.
15 Temmuz günü Selahatin abi ile mesajlaştık. 'Mühendisler cuma akşamı ve hafta sonu İDB'de kalacak bir yol bulsunlar' dedi. Ben de bunu mühendislere ilettim. Gece darbe olduğunu öğrendikten sonra mühendislerle kullandığımız ortak hesaba 'arkadaşlar bu noktada Bilgi İşlem Şubeyi korumak' yazdım.
15 Temmuz gecesini evde geçirdim. Ertesi gün dışarı çıktığımda cep telefonumu çöpe attım. Yaptıklarımdan pişmanım, temin ettiğim verilerin devletin gizli bilgi ve belgeleri olduğunu biliyordum, Bu nedenle devletin güvenliğine ilişkin suçlamaları kabul ediyorum. Yaptığım işleri Selman ve Selahattin Abi'lerin talimatıyla yaptım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet sırrı belgeleri ‘abi’lere bildirdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN