Hain damat aptala yattı

Giriş Tarihi: 27.7.2016
Hain damat aptala yattı

Akıncı Üssü’nün en kritik isimlerinden olan Akın Öztürk’ün yarbay damadı Karakuş ve kalkışmada ilk bombayı atan pilotun ifadeleri ortaya çıktı

Karakuş, "Terörle mücadele uçuşu yaptığımızı sanıyordum. Darbeyi 21.30'da anladım" dedi. Ama 06.00'ya kadar darbeci pilotları yönlendirdi.

Darbeci pilot Azimetli ise "İlk bombayı Özel Harekât'a attık. Kızılay ve Meclis civarında psikolojik baskı için alçak uçuş yaptık" dedi.

Darbe girişiminin merkezi Akıncı Üssü'nde 15 Temmuz öğleden sonra neler yaşandığı, uçakların nasıl koordine edildiği, hain girişimin pilotlara nasıl haber verildiğine ilişkin kritik bilgiler ortaya çıktı. Üssün en kritik isimlerinden olan ve önceki gün tutuklanan Yarbay Karakuş ve kalkışmada ilk bombayı atan Pilot Binbaşı Mustafa Azimetli'nin ifadeleri ile savcılığın elde ettiği bulgulara göre Akıncı Üssü Komutanı Tuğgeneral Evrim, 14 Temmuz'da yani darbe girişimden bir gün önce filo komutanlarına, "Yarın hava sıcak olacak bu nedenle blok uçuş yapacağız, hazırlıklarınızı buna göre yapın" talimatını verdi. Bu nedenle filolar, uçuşlarını öğle saatlerinde tamamladı. Darbeciler Saat 15.00 sıralarında son hazırlıklar için toplandı. Bu toplantıda alınan kararlar, üssün ikinci adamı konumunda olan Albay Ahmet Özçetin tarafından filo komutanı seviyesindeki isimlere aktarıldı. "Bu durum, Polis Özel Harekât'ı" bombalayan darbeci Pilot Binbaşı Mustafa Azimetli'nin ifadesine, "Bir darbe planlandığını ve o gün gerçekleşeceğini saat 19.00'da öğrendim. Özçetin bana direkt görev tevdi etti, ikna etmeye çalışmadı, tehdit de etmedi" şeklinde geçti.

İLK BOMBA ÖZEL HAREKÂT'A
Saat 14.00'ten 18.00'e kadar üsse gelenleri karşıladığını, bunlar içinde Tümgeneral Mehmet Dişli ile bir tuğamiralin de bulunduğunu söyleyen Azimetli, ilk bombayı da 37 polisin şehit olduğu Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Merkezi'ne kendisinin attığını itiraf etti. İşte Azimetli'nin ifadesinden satırbaşları:
Albay Özçetin, Gölbaşı Özel Harekât binasında uçuş yapacağımı, bir hareketlilik halinde müdahale etmemi söyledi. Ben bu durumu sorgulamadım. Gölbaşı'nda bir saat bekledik. Özel Harekât'tan iki helikopter çıktığını görünce bomba attık.
Alçak irtifa uçuşları yaptık. Bu talimatın amacının darbeye direnenleri psikolojik baskı altına alma olduğunu düşünüyorum. Ankara'ya bomba yağdıran helikopterlerin ise tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk'ün Akıncı Üssü'nde filo komutanı olan damadı Yarbay Hakan Karakuş tarafından koordine edildiği belirlendi.

69 ADET 1 DOLARLIK
İfadesinde çelişkili bilgiler veren Karakuş, yapılanın terörle mücadele harekatı değil, darbe girişimi olduğunu saat 22.30'da anladığını söylemesine rağmen, saat 06.00'ya kadar kulede kaldığını sonra sığınağa indiğini söyledi. Soruşturma sırasında Karakuş'un lojmanında her biri 1 dolar olan 69 banknot bulunması dikkat çekti.

FETÖ'NÜN İMAMI ÖKSÜZ FİRARDA
Darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü yakınlarında yakalanan ve FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı olduğu belirtilen ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Adil Öksüz, tutuklanma istemiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan ve güvenlik güçlerinin her yerde aradığı Öksüz'ün gözaltında çekilen yeni görüntüleri ortaya çıktı. Öksüz'ün darbecilere Pensilvanya'nın talimatını ilettiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hain damat aptala yattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN