Girin yoksa Divan-ı Harp’te yargılanırsınız

15 Temmuz’da Havalimanı Kontrol Kulesi’ni işgal eden cuntacı binbaşı lere “İçeride kim olursa vurun. Ya hain olursunuz ya da şehit” diye emir verdi

Giriş Tarihi: 1.8.2016
Girin yoksa Divan-ı Harp’te yargılanırsınız
FETÖ üyesi cuntacıların 15 Temmuz'daki kalkışmasında Havalimanı'nda yaşananların ayrıntıları, güvenlik kamera kayıtlarına yansıyan Kontrol Kulesi baskınında gözaltına alınan A.F. adlı in İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesiyle ortaya çıktı. İddialara göre Atatürk Havalimanı işgaline Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı Gelişim Şube Müdürü Albay Mustafa Kol komuta etti. Bir Binbaşı ise askerlerle birlikte Kontrol Kulesi'ni ele geçirdi. Asker A.F. teki ifadesinde "Binbaşı kulenin çok önemli olduğunu ve canımız pahasına bu noktayı teslim etmememiz gerektiğini bizlere söyledi. Kulede polis olmadığını belirttiler. Orada güvenlikçi ve personeller vardı. Burada herhangi bir karşı gelme durumunda bizlere 'Ateş edin' talimatı verildi. Polis veya vatandaş kim olursa vurmamız gerektiğini söyledi. Binbaşı, aksi halde bizi Divan-ı Harp'te yargılamakla tehdit ediyordu. Bize, 'Ya hain olursunuz ya da şehit. Siz kendiniz seçin' dedi" itiraflarında bulundu.

"BU NOKTAYI TESLİM ETMEYİN "
Gözaltına alınan ve Kontrol Kulesi işgalinde yer aldığını ifade eden bazı askerler de ifadelerinde darbeci komutanların Atatürk Havalimanı'nda hava trafiğini durdurduklarını ve hedefin Cumhurbaşkanı olduğunu söyledi.

DİVAN-I HARP NEDİR?
Silahlı kuvvetler mensuplarına ve yargı yetkisi içine giren öteki kişilere yönelik suçlamalara bakan askeri mahkeme ve bu mahkemenin işleyişini düzenleyen yargılama usulü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girin yoksa Divan-ı Harp’te yargılanırsınız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN