20 gün rötarlı darbe kınaması

FETÖ’cü darbe girişiminin ardından suskun alan Avrupa ilk kez kınamada bulundu. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland “Çok ağır kınanması gereken bir darbe girişimi yaşandı” dedi

Giriş Tarihi: 4.8.2016
20 gün rötarlı darbe kınaması
'deki temaslarını sürdüren Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, dün devletin zirvesindeki isimlere ziyaretler gerçekleştirdi. Jagland, Başbakan Binali Yıldırım tarafından AK Parti Genel Merkezi'nde kabul edildi. Jagland'ın geçmiş olsun ziyaretinden memnuniyetini belirten Yıldırım, 'nin kurucu üyesi olduğu, Avrupa Konseyi'nin ilgili bütün kurumlarının alınan tedbirler hakkında düzenli olarak bilgilendirildiğini belirtti. Genel Sekreter Jagland ise darbe teşebbüsünü kınadığını, demokrasiye sahip çıktığı için milleti tebrik etmek istediğini belirtti. Avrupa Konseyi'nin 'nin demokratik kurumlarının arkasında olduğunu göstermek üzere Türkiye'ye geldiğini kaydeden Jagland, Türkiye'de yaşananların Avrupa'da tam olarak anlaşılamadığını savundu. Jagland, "Dönüşümde Türkiye'deki temaslarım hakkında tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelere bilgi vereceğim ve önümüzdeki süreçte Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğim" dedi.

'OBJEKTİF OLUN'
Jagland, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de biraraya geldi. Görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında Jangland'in darbe girişimini 20 gün sonra kınaması dikkat çekti. Jangland "Çok ağır şekilde kınanması gereken bir darbe girişimi yaşandı" dedi. Jangland, FETÖ ile mücadele için kurum ve kuruluşlarda temizlik yapılması gerektiğini de ifade etti. Çavuşoğlu ise açıklamasında şunları söyledi: "Bu darbe girişimi tam da Avrupa Konseyi'nin ve bizlerin bugüne kadar savuna geldiği ve etrafında birleştiği değerleri hedef almıştır. Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü hedef almıştır. (OHAL kararı) Biz bunu şeffaf bir şekilde Avrupa Konseyi'ne bildirdik. Bundan sonraki süreçte de Türkiye'de atılan adımlar konusunda düzenli şekilde bilgilendirme yapacağız. Bugüne kadarki yaklaşımlarıyla Türkiye'deki darbe girişimcilerine destek olmaktadırlar, onları daha da cesaretlendiriyorlar. Dolayısıyla maalesef bugüne kadarki yanlış tutumundan AB'nin, birçok Avrupa ülkesi basınının da vazgeçmesi gerekiyor. Biz, 'Objektif ve dengeli olun. Dürüst olun' diyoruz." İçişleri Bakanı Efkan Ala ile de bir araya gelen Genel Sekreter Jagland, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da Külliye'de kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 gün rötarlı darbe kınaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN