Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen darbenin ‘BİR’ numarası

FETÖ lideri Fetullah Gülen hakkında 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin talimatını verdiği gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı

Giriş Tarihi: 5.8.2016
Gülen darbenin ‘BİR’ numarası
15 Temmuz kanlı darbe girişimiyle ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay'ın FETÖ lideri Fetullah Gülen hakkında tutuklamaya yönelik yakalama talebi, İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı tarafından kabul edildi. Darbe girişiminin talimatını verdiği gerekçesiyle Gülen hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Kararda Gülen'in darbe girişiminin talimatını bizzat verdiğinin tespit edildiğine vurgu yapıldı.

ERDOĞAN'I HEDEF ALDILAR
FETÖ'nün aynı zamanda uluslararası düzeyde büyük ve etkili bir siyasi ve ekonomik güç haline gelmeyi hedeflediği vurgulanan kararda, darbe girişimi esnasında Erdoğan'a suikast girişiminde bulunulduğu, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga olmak üzere darbeye karşı çıkan çok sayıda ve kamu görevlisinin etkisiz hale getirilerek hürriyetlerinden yoksun bırakıldıkları hatırlatıldı. 'ye bombalanarak zarar verildiği belirtilen kararda, darbeye karşı gelen asker, polis ve kamu görevlilerinin yanı sıra sivil vatandaşların şehit edildiği ve yaralandıklarına dikkat çekildi.

APAÇIK ORTADA
Darbe'yi FETÖ'nün yönlendirmesi ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildiği vurgulanan kararda, FETÖ üyelerinin darbe girişiminde aktif olarak yer aldıkları, yakalanan bir kısım askerin FETÖ ile ilişkisinin tespit edildiği belirtildi. Örgütün sivil kanadı olan ve Silahlı Kuvvetler'in personellerinden sorumlu 'Abi' isimli şüphelilerin örgütün askeri personel olan üyelerine darbe mesajını şifreli olarak ilettikleri, bu durumun hem bazı şüphelilerin itiraflarından hem de savcılığın tespitlerinden ortaya çıkarıldığı belirtildi. Kararda darbe girişiminin FETÖ'nün kurucusu Fetullah Gülen'İn talimatıyla gerçekleştirildiğine yönelik tereddüt bulunmadığı ifade edildi. Bilindiği gibi FETÖ dava ve soruşturmaları kapsamında Fetullah Gülen hakkında Türkiye genelinde bugüne kadar 30'a yakın yakalama ve tutuklama kararı verilmişti.

YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR
Yakalama kararında Gülen'e yöneltilen suçlamalar şu şekilde: 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmaya engellemeye teşebbüs etme', 'Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma', 'Cumhurbaşkanına suikast', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmaya engellemeye teşebbüs etmek', 'Başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme', 'Anayasal Düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'Yaralama', 'Mala zarar verme', 'Kamu malına zarar verme'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen darbenin ‘BİR’ numarası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN