‘Kınalı kuzum, dön kışlana’

İBB binasının karşısındaki Şehzade Mehmet Camisi’nin müezzini Oğuzhan Bahtiyaroğlu, 15 Temmuz gecesi sala okurken darbeci askerleri minareden böyle seslenerek ikna etmeye çalıştı

Giriş Tarihi: 7.8.2016
‘Kınalı kuzum, dön kışlana’
Darbeye kalkışan hainlerin ele geçirmeye çalıştığı adreslerden biri de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ydi. Belediye binasının karşısında bulunan Şehzade Mehmet Camisi minaresinden hainlere seslendiği görüntüler ortaya çıkan, müezzin Oğuzhan Bahtiyaroğlu (41) o geceyi SABAH'a anlattı:
"Darbe haberlerini duyar duymaz abdest aldım. Diyanet İşleri'nden "Camilere gidip sala okuyun" diye bir bilgilendirme mesajı geldi.
İlk sala okumaya başladığımda, hainler siren çalmaya başladılar sesimi bastırmak için. Ara sıra şerefeye çıkıp duruma bakıyordum. Halka alarak ettiklerini görüyordum. Camiye de ediyorlardı. O sıra darbeci askerlerin morallerini bozmak için konuşmak aklıma geldi.
İlk önce "Genelkurmay Başkanı kurtarıldı. Darbe son buldu. Siz de teslim olun" demeye başladım. Sonra içimden gelerek bir şeyler söyledim. Onlar da bizim evlatlarımız, bu vatanın çocukları diye düşündüm. Onlara, "Namusumun bekçisi, ezanımın bekçisi, bayrağımın bekçisi sensin" dedim. "Kınalı kuzular, bizden başka biz yok. Bu vatandan başka vatan yok" dedim. "Namlun düşmana çevrilsin bana değil ey Mehmedim" dedim.

'HALKIN ÜSTÜNE ATEŞ AÇTILAR'
Müezzin Oğuzhan Bahtiyaroğlu gördüğü manzarayı ve hislerini şöyle anlattı: "Hainler halkın üstüne hedef alarak ateş ediyordu. İnsanların vurulduğunu, yerlere düştüğünü görüyordum. Caminin kapılarını kilitledim ve hemen sala okumaya başladım. Bizim yaptığımız orada can veren insanların yanında hiçbir şeydi. Darbeciler ezanları susturan darbelerden sonra darbeleri püskürten ezanları gördüler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kınalı kuzum, dön kışlana’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN