Putin gibi olamadılar

Giriş Tarihi: 9.8.2016
Putin gibi olamadılar

Batılı ülkelerin darbe girişimi karşısındaki tavrını eleştiren Erdoğan: Batı maalesef Türkleri yalnız bırakmayı tercih etti. Putin, beni taziye için aradığında açığa almalarla ilgili eleştirmedi. Ancak bütün Avrupalılar açığa almaları sordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Le Monde gazetesinde yayımlanan röportajda, darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, Batılı liderlerin Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi karşısındaki tavrını eleştirerek, "Bütün Avrupalılar bana neden bu kadar asker hapiste ve neden bu kadar memur görevden alındı diye sordu" dedi. İşte Erdoğan röportajından satırbaşları:
YALNIZ BIRAKILDIK: Batı dünyası kendi savunduğu değerlerle çelişki içinde. Batı'nın demokratik değerlere sahip çıkan ile dayanışma içinde olması gerekir. Maalesef Türkleri yalnız bırakmayı tercih etti. Batılılar tutuklanan ve açığa alınan insanların sayısından şüphe etmemelidir. Bir hukuk devleti istediği memuru işe almak ve istediğini de işten çıkarma hakkına sahiptir. böyle bir soruyu Batılı müttefiklerine asla sormadı.
BATI BİZİ ANLAMAK ZORUNDA: Kimi yerinde tutacağımız, kimi açığa alacağımız bize kalmış bir şey. Herkes yerini bilmek zorunda. Biz bir darbe girişimine ve teröristlere karşı bir mücadele yürütüyoruz. Batı dünyası neyle karşı karşıya olduğumuzu anlamak zorunda.
SIRADAN SALDIRI DEĞİL: (Batılı liderlerle telefon görüşmeleri) Bu yeterli değildi. Sıradan bir terörist saldırıyla karşı karşıya değildik. 240 şehit ve 2 bin 200 yaralımız var.
TÜRKİYE'YE GELMELERİNİ İSTERDİM: Tüm dünya Charlie Hebdo saldırısına tepki gösterdi. Başbakanımız Paris'teki yürüyüşe katıldı. Batılı liderlerin 'de olanlara aynı şekilde tepki göstermelerini ve bazı klişe kınama mesajlarıyla yetinmemelerini arzu ederdim. Türkiye'ye gelmelerini isterdim.
EMPATİ YERİNE REAKSİYON: (Rusya Devlet Başkanı) Putin, beni taziye için aradığında açığa alınan asker ve memurların sayısıyla ilgili eleştirmedi. Ancak bütün Avrupalılar bana neden bu kadar asker hapiste ve neden bu kadar memur görevden alındı diye sordu. Bir yargıda bulunmak için sahada yaşadığımız olayları görmek gerekiyor. Meclis ve MİT bombalandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi savaş uçakları tarafından hedef alındı. Batılı yöneticiler empati yapmak yerine ters bir reaksiyon gösterdiler. Bu bizi üzdü, bu kabul edilemez.
VİZE YOKSA, GERİ KABUL DE YOK: AB üyelerinin Türkiye ile ilişkileri düzeltmesi gerekir. 53 yıldır Avrupa'nın kapısındayız. AB tek sorumlu ve suçludur. Türkiye dışında hiç bir ülkeye böyle davranılmadı. Şu anda 3 milyon sığınmacıyı ağırlıyoruz. Ancak AB'nin tek endişesi onların topraklarına ulaşması. Geri kabul ve vize muafiyetinin 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Ancak hala vize muafiyeti yok. Taleplerimiz karşılanmazsa, geri kabuller mümkün olmayacak.
KERRY ÇOK GEÇ KALDI: (ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, 24 Ağustos'taki Türkiye ziyareti) Geç, çok geç. Bu bizi üzüyor. Ziyaret etmek için 45 gün bekliyorlar. Bu bizi incitti. Amerikalı yetkililerin daha sert ifadelerle tepki göstermesini beklerdim. Ne yazık ki öyle olmadı. Türk medeniyeti tüm dünyaya hitap eder. Türkiye modern dünyanın bir parçasıdır.

BATI PUTİN'İ DIŞLADI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bugün gerçekleşecek görüşmeye ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Erdoğan, "Putin sizce Doğulu mu? Rusya Federasyonu hem Avrupalı, hem de Asyalı bir ülkedir. Batı dünyası onu dışlamaya çalıştı, biz değil. Rus uçağı kazasını yaşamıştık ancak bu ziyaret darbe girişiminden önce planlanmıştı. Bu görüşme ilişkilerimizde yeni bir aşama anlamına geliyor" dedi.

GÜLEN İÇİN 85 KUTU DOKÜMAN
"Terör örgütünün lideri 1999'dan bu yana ABD'de oturuyor. Obama'dan Gülen'in iadesini talep ettim. Benden belge ve kanıtlar istedi. Ona ABD'nin teröristlerin iadesi yönündeki talepleri karşısında hiçbir şey talep etmeden onları iade ettiğimizi hatırlattım. Stratejik işbirliğimiz gereğince, ABD bu kişiyi iade etmelidir. Çünkü Türkiye onlarca teröristi ABD'ye iade etmiştir. ABD'ye 85 kutu doküman gönderdik. Artık Gülen'in Türkiye'ye en kısa zamanda iade edileceğini ve Türkiye'deki Amerikan karşıtlığının sona ereceğini umuyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin gibi olamadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN