Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için birlikte adım atabiliriz’

Giriş Tarihi: 9.8.2016
‘Suriye için birlikte adım atabiliriz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile ’nın, için üniter yapıyı bozmadan adımlar atabileceğini söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus haber ajansı TASS ve devlet televizyonu Rossiya 24'e ortak röportaj verdi. Erdoğan, özetle şu mesajları dile getirdi:
(Putin'le görüşme) Yeniden bir doğuş olarak, iki ülke arasında adeta yeni bir başlangıç olarak, yeni bir sayfanın açılması olarak bu ziyareti görüyorum.
(15 Temmuz darbe girişimi) Tabii bütün bu olaylarla birlikte özellikle hemen daha olayın ikinci günü sağolsun Sayın Vladimir beni aradılar ve konuyla ilgili darbeye karşı olduklarını, bu konuda bizlerin yanında yer aldıklarını hemen bildirdiler. Bu tabii bizlerle hemhal oluşunu, böyle bir duruş sergilemiş olmalarını şahsım ve milletim adına şükranla anıyorum.
( krizi) Şunu çok açık, net söylemem lazım, yani 'ye barışı getirme noktasında artık en önemli adım, en önemli aktör birinci derecede Federasyonu'dur. Burada Rusya ve Türkiye beraber adım atmak suretiyle biz bu işi çözmeliyiz diye düşünüyorum.

ESAD'LA MÜMKÜN DEĞİL
Türkiye, Rusya ile bir ortak işbirliğine girmek suretiyle biz burada üniter yapıyı bozmadan bir adım atabiliriz. İstiyoruz ki Suriye parçalanmasın ama bu adımın atılabilmesi için 600 bin insanın kanına giren Esad'ı bir kenara koymak şart. Esad'la beraber bunun olması mümkün değil.
Sorunun çözümü için daha önce Putin ile konuştuğumuz sürece gerekirse İran, Katar, Suudi Arabistan ve Amerika katılabilir. Bu şekilde geniş bir halka yapılabilir. Türkiye'nin Suriye ile 950 kilometre sınırı var. Tabii ki devlet terörü estirmiş katilin herhalde arkasında durmak da bizlere yakışmaz. Bırakalım Suriye halkı kendisini yönetecek olanı ve olanları kendisi seçsin.
Türkiye-Rusya ilişkilerini çok farklı görüyorum. Çünkü birbirimize adeta ses mesafesindeyiz. Soçi'den benim sesim duyulur. Soçi'den bana seslenildiği zaman ben o sesi duyarım. Bu denli birbirimize yakınız. Öyleyse bu barış sürecini, bu dayanışmayı, bu paylaşımı birlikte yürütmeliyiz diye düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Suriye için birlikte adım atabiliriz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN