Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile ikinci bahar

Giriş Tarihi: 10.8.2016
Rusya ile ikinci bahar

Türkiye- ilişkilerinde yeni dönem, tarihi tokalaşma ve sıcak mesajlarla başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’e “Değerli dostum” diye hitap etti. Putin, “Önceliğimiz krizden önceki döneme dönmek” derken, Erdoğan da “İlişkilerimizin eski seviyenin daha da ötesine taşınmasında kararlıyız” ifadesini kullandı

Rus savaş uçağının 24 Kasım 2015'te düşürülmesinden sonra gerilen Türkiye- ilişkilerinin normalleşmesi sürecinde en önemli adım dün atıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin, uçak krizinden 259 gün sonra St. Petersburg'daki Konstantin Sarayı'nda bir araya geldi.

SICAK KARŞILAMA
Putin, Erdoğan'ı sıcak bir şekilde karşıladı. de Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik ederken, Putin'e ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov eşlik etti.

İKİ ÜLKE YARARINA
Devlet Başkanı Putin, uçak krizinden önce iki ülke ilişkilerinin benzersiz bir seviyede olduğunu, bu olaydan sonra ilişkilerde düşüş yaşandığını ifade etti. Putin, "Bugün Türkiye'nin iç siyasetinde yaşanan zor duruma rağmen buraya gelmeniz hepimizin ikili ilişkilerin normalleşmesini istediğinin bir göstergesidir. Bu da her iki ülke halklarının yararına olacaktır" dedi.

BU SORUN AŞILACAK
FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatan Putin, "Burada bizim ilkesel tutumumuzu tekrar hatırlatmak istiyorum. Biz anayasaya aykırı olan her türlü girişimin karşısındayız. Sizin yönetiminizde Türk halkının bu sorunun üstesinden geleceğini umut ediyorum" ifadelerini kullandı. Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme imkânı bulduğu için memnun olduğunu belirterek, "Hoş geldiniz" dedi.

PUTİN'İN TELEFONU
Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimini ertesi günü Putin'in kendisini aramış olmasının dayanışma noktasında çok önemli olduğunu söyledi. Erdoğan, Türk-Rus ilişkileri sadece ikili planda değil bölgesel ve küresel barışın istikrarını huzur ve refahını tesis açısından önemli olduğunu ifade etti.

BÖLGENİN BEKLENTİLERİ VAR
Erdoğan, şöyle devam etti: "İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı haline getireceğiz. Önümüzde büyük hedefler belirlediğimiz bir süreçtir. İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı sürecin içerisine gireceğiz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var. Bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır." İki lider, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katıldı. Yemeğin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında "Değerli dostum" şeklinde hitap ettiği Putin'e daveti ve misafirperverliği için teşekkür etti. Görüşmenin uzun bir aradan sonra gerçekleştiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir. Kanaatim odur ki iki ülke kamuoylarının bizlerden beklentisi de bu yöndedir" diye konuştu. Putin ise, "Bu toplantı Türk-Rus ilişkilerinin geleceği açısından çok önemliydi. Biz somut ve yapıcı bir görüşme yaptık. İkili konular, bölgesel ve uluslararası konuları ele aldık. Türkiye'ye karış özel ekonomik yaptırımları kademeli olarak kaldırmayı planlıyoruz. Bizim işbirliği mekanizmalarımızı kademeli olarak canlandırma kararı aldık" dedi. Erdoğan ve Putin, basın toplantısından sonra, bu kez Suriye konusunda 2.5 saat süren bir görüşme daha gerçekleştirdi.

MASADA TABAK JESTİ
Tarihi buluşma, "Çarlar köyü" olarak bilinen bölgedeki Konstantin Sarayı'nda gerçekleşti.
Görüşme yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü.
İki lider, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katıldı.
Yemek masasına koyulan porselen tabakların ortasına Erdoğan ile Putin'in tokalaşma pozunun resmedildiği görüldü.

7 BAKAN EŞLİK ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanı sıra, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti.

?ERDOĞAN'I BEKLERKEN...
St. Petersburg kentinde bulunan Konstantin Sarayı'ndaki salona ilk önce Putin girdi ve yaklaşık bir buçuk dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelmesini bekledi. O saniyelerde çekilen bu fotoğraf kareleri dünya basınına yansıdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ile ikinci bahar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN