’ya kaçtılar

Giriş Tarihi: 12.8.2016
İtalya’ya kaçtılar
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında Yunanistan'dan geri çağrılınca kayıplara karışan, Atina Büyükelçiliği'nde görevli iki askeri ataşenin 'ya kaçtıklarını açıkladı. Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ataşelerin darbe girişimi sonrası halkın iradesine takıldığını dile getirdi.

DARBE GİRİŞİMİ GECESİ BİLDİRİ
Darbe girişimi gecesi bazı ataşelerin büyükelçiliklere bildirim yaparak, yönetimin artık kendi ellerinde olduğunu söylediklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Ama bu girişim halkın iradesi sonucu gerçekleşmedi. Bunların içinde, Bangladeş'teki başkonsoloslukta çalışan memurlar New York'a, Kazan'da bulunan başkonsolosluktaki memurlar Japonya'ya kaçtı" diye konuştu. Çavuşoğlu, memurlar dışında, ülkeye dönmeyen, kaçan ataşelerin olduğunu da söyledi.

KAMERA KAYITLARINDAN TESPİT
NTV'de de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç'un, 6 Ağustos cumayı cumartesiye bağlayan gece özel araçları ve aileleriyle feribotla 'ya doğru hareket ettiğini belirtti. Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Talebimiz üzerine sınırlardaki kameralar incelendi ve Yunan makamları bunu tespit etti. Tunç'un kardeşi Hollanda'da yaşıyor. Oraya kaçmış olabileceği ihtimalini değerlendirerek , Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri nezdinde gerekli çalışmaları yapıyoruz ki Türkiye'ye geri getirelim.

TÜRK UÇAKLARI DAEŞ'İ VURACAK
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ve Rusya'ya ilişkin açıklamalarda da bulundu. Çavuşoğlu, Rusya ile Suriye konusunda hemfikir olmadıklarını belirtti. Bununla birlikte her iki tarafın anlık iletişim kurması için mekanizme kurulması için adım atılacağını belirten Çavuşoğlu DAEŞ'le mücadeleye ilişkin olarak da "Bundan sonraki süreçte yine aktif bir şekilde uçaklarımızla DAEŞ'e yönelik operasyonlara katılacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya’ya kaçtılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN