Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ cuntasının girişimi

15 Temmuz gecesi yaşadıklarını müşteki olarak savcıya anlatan Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bostanoğlu: Milli Savunma Bakanı Işık’a, bu girişimin FETÖ cuntası tarafından yapıldığını ifade ettim

Giriş Tarihi: 15.8.2016
FETÖ cuntasının girişimi

Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin savcılığa ifade verdi. 15 Temmuz akşamı Yeşilköy'deki bir otelde düğüne katıldığını söyleyen Bostanoğlu'nun ifadesi özetle şöyle:
TSK'nın bazı birliklerinde olağan dışı bir hareketlilik olduğundan, saat 22.23'te gelen telefonla ilk defa haberdar oldum. subayım Binbaşı Gülömür'ü cep telefonundan arayıp, derhal otele gelmesi talimatını verdim. Ayrıca Sahil Güvenlik botunu aramasını ve Ataköy Marina'ya intikal etmesini söyledim.
Ancak risk almamak için Sahil Güvenlik botuyla denizden intikal düşüncesinden vazgeçtim. Araç radyosundan ve cep telefonundan olanları anlamaya çalıştık. yaklaşık bir saat, Florya'da, havaalanı yakınındaki İSPARK otoparkında bekledik. Ancak daha sonra diğer araçların otoparktan ayrılması üzerine Yeşilyurt/Yeşilköy bölgesindeki sokaklarda kendimizi takipten kurtarmaya çalıştık.

BUNU KABUL ETMİYORUZ
Genelkurmay Başkanı ve diğer kuvvet komutanlarından haber alınamaması üzerine yaşanan illegal olaylar karşısında saat 01.17'de Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile telefon irtibatı sağladım. Sayın Bakan'a, 'Komuta kademesi olarak darbe girişimine karşı olduğumuzu, bu girişimin FETÖ cuntası tarafından yapıldığını değerlendirdiğimi ve güvenli bir bölgede bulunduğumu' ifade ettim. Sayın Bakan ile daha müteaddit defalar telefonla görüşerek, sürekli irtibatta kaldık. Gelişmelere yönelik olarak kendisine bilgi sundum.
'Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz' şeklindeki ifadem televizyon ekranlarında ve internette son dakika gelişmesi olarak kamuoyuna duyuruldu. Olay gecesi tek kuvvet komutanı açıklaması olarak bu ifadelerimin darbe endişesi yaşayan kamuoyunu ve darbe karşıtı olan TSK personelini ferahlatan önemli bir referans teşkil ettiğini düşünüyorum.
Bu menfur darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve bağlısı birliklerde herhangi bir silahlı çatışma yaşanmamış, halka ateş açılmamış ve kan dökülmemiş, emir komuta hiyerarşisi en kısa zamanda tesis edilmiş, darbe girişimine katılan şüpheliler yine Deniz Kuvvetleri tarafından yakalanarak, adalete teslim edilmiştir. Darbeciler tarafından asılsız 'büyük çaplı terörist saldırı ihbarı' ile seyre kaldırılan 24 savaş gemisi, emrimdeki vatansever denizci komutanlar sayesinde üslerine geri döndürülmüştür.
Bu olaylar nedeniyle ben de mağdur oldum. Beni de etkisiz hale getirmeye çalıştılar. Ancak şüphe etmemiz nedeniyle bulunduğumuz yeri terk ettiğim için darbecilerin kontrol alanına girmedim. Darbecilerden ve beni özellikle etkisiz hale getirmek isteyenlerden şikayetçiyim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ cuntasının girişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN