TİB, BTK'ya devredildi

Giriş Tarihi: 15.8.2016 16:49 Güncelleme Tarihi: 15.8.2016 21:59
TİB, BTK'ya devredildi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, TİB'in bütün yetkileri, sorumlulukları, personeli ve teknik bütün imkanlarının Bilgi Teknolojileri ve Kurumuna BTK'ya devredildiğini açıkladı.

Yasa dışı dinleme iddialarıyla gündeme gelen Telekomünikasyon Başkanlığının (TİB) kapatılması ve burada yapılan görevlerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) aktarılmasını içeren Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) tamamlandı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı tarafından da açıklanan TİB'in kapatılması"na karar verildi.

"TİB'İN TÜM YETKİLERİ BTK'YA DEVREDİLDİ"

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kapatıldığını ifade eden Kurtulmuş, TİB'in bütün yetkileri, sorumlulukları, personeli ve teknik bütün imkanlarının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna BTK'ya devredildiğini kaydetti.

BÜTÜN İŞLEVLERİ BTK BÜNYESİNE DAHİL EDİLECEK

Hazırlığı yapılan KHK'ya göre, yasal dinleme ve iletişimin tespiti sürecini yöneten Bilgi Sistemleri Dairesi başta olmak üzere, bu kararların i denetimini yürüten Hukuk Dairesi, network ve donanım altyapısını hazırlayan ve işleten Teknik İşletme Dairesi, internette işlenen belirli suçlarla mücadele işlemlerinin yapıldığı İnternet Daire Başkanlığı ve tüm bu iş ve işlemlerin destek hizmetlerini, evrak ve arşiv sistemini yöneten İdari Daire Başkanlığı, doğrudan BTK Başkanı'na bağlı olarak görev yapacak. Böylece, TİB'in kapatılması, bütün işlevlerinin doğrudan BTK bünyesine dahil edilmesi sağlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİB, BTK'ya devredildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN