Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İktidarla muhalefet arasında trafiği

Giriş Tarihi: 16.8.2016
İktidarla muhalefet arasında İsrail trafiği

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu CHP ve ’yi ziyaret ederek ile yapılan iki anlaşmanın detayları konusunda bilgi verdi. Çavuşoğlu anlaşmalardan biri için Meclis onayı gerektiğinden muhalefet partilerinden destek istedi

Hükümet, Türkiye ile arasında normalleşme için imzalanan anlaşma için harekete geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve 'yi ziyaret ederek anlaşma metnini sundu. Çavuşoğlu, CHP'yi ziyaretinde İsrail'le imzalanan iki ayrı anlaşma olduğunu ve bunlardan birinin Meclis'ten onay alması gerektiğini belirterek anlaşmanın TBMM'de kabul edilmesi konusunda destek istedi. Çavuşoğlu, İsrail'le ilişkilerin normalleşmesinde önemli bir adım olan anlaşma hakkında bilgi verirken anlaşma metnini de Kılıçdaroğlu'na sundu. Hükümetin önümüzdeki birkaç gün içinde Meclis'e sunması beklenen anlaşmanın, Mavi Marmara olayına karışan İsrail askerlerinin yargılanmamalarına ilişkin güvence ile şehitlerin ailelerine tazminat ödenmesini öngördüğü kaydedildi. Kılıçdaroğlu anlaşmayla ilgili, "değerlendirelim, size yanıt verelim" dedi. Çavuşoğlu, "Biz bu konu gündeme geldiği zaman Dışişleri Bakanlığı olarak hem Meclis'e bilgi vereceğiz hem de o gün Meclis'te müzakere yapılırken orada bulunacağız ama karar yüce Meclis'indir" dedi. Görüşmede, FETÖ elebaşı Gülen'in tarafından iadesi de gündeme gelirken Çavuşoğlu, Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı belgeleri ve tutuklama taleplerini ABD Adalet Bakanlığı'na ilettiklerini belirterek, "ABD'den, 23-24 Ağustos tarihlerinde Dışişleri ve Adalet Bakanlığı'ndan oluşan bir heyet gelecek. 24 Ağustos'ta Biden geliyor. Biz de Washington'a giderek hem bu dosyayı ileteceğiz hem de Gülen'in neden iade edilmesi gerektiğini ABD'li muhataplarımıza anlatacağız" dedi. Türkiye'nin başından bu yana Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "600 bin insanın ölümünden sorumlu olan Esad'ın Suriye'yi yönetemeyeceğini, gitmesi gerektiğini söylüyoruz" dedi. Çavuşoğlu, daha sonra MHP Grubu'nu ziyaret etti. Görüşmeye, Elitaş, MHP'den Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal katıldı. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

'Uzlaşı kültürümüz yerleşti'
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gazetecilerin soruları üzerine "Bu yapıcı ortamda, uzlaşı kültürünün yerleştiği bir ortamda dış politika konusunda muhalefet partilerimiz istediği sürece bilgilendirmeye devam edeceğiz" dedi. Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Esad'ın gitmesi konusundaki görüşlerinin de değişmediğini söyledi. Diyarbakır'daki saldırıyı değerlendiren Çavuşoğlu, "FETÖ'nün darbe girişimi başarısız oldu ve şimdi bu aynı anlayış, zaten FETÖ'nün kan kardeşi, ikiz kardeşi PKK, PKK'ya bağlı PYD, YPG bunların hepsi aynıdır zaten, son zamanlarda saldırılarını artırmaya başladılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İktidarla muhalefet arasında İsrail trafiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN