Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yok, olmayacak da’

Giriş Tarihi: 18.8.2016
‘Af yok, olmayacak da’

Adalet Bakanı Bozdağ: Denetimli serbestlik değildir. Kamuoyunda böyle bir algı var, bu tamamen yanlış. Gündemimizde af çalışması yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün aHaber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bozdağ denetimli serbestlik ile ilgili düzenlemeye ilişkin şunu söyledi: "Denetimli serbestlik değildir. Kamuoyunda böyle bir algı var, bu tamamen yanlış. 'de 2005'ten beri denetimli serbestlik uygulaması var. Karakolda her gün imza vermekle yükümlü tutulabilir bazı sosyal programlara katılma zorunluluğu gibi zorunluluklar getirilebilir. Bunların hepsi kişinin risk durumuna göre değerlendirilecektir. Eğer tehlike arz eden bir durum varsa elektronik kelepçe yöntemi de uygulanır. 'de zaten şu anda bu yöntem 2 bin 700 kişide uygulanmakta. Bu düzenlemeyle, hükümlüler cezaevlerinde değil de dışarıda aileleriyle yaşayarak kalan cezalarını çekebilecek. Şimdiye kadar 2 milyon 200 bin kişi denetimli serbestlik yöntemiyle cezasının infazının tamamlandığını kaydetti. Sadece binde 8'i tekrar suç işledi. Hükümetin gündeminde bir af çalışması yoktur. Böyle bir beklentiye kimsenin girmemesi gerekir. Böyle bir düşüncemiz, bugün yok, yarın yok sonra da olmayacaktır." Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi sürecinin devam ettiğini belirten Bozdağ, "ABD'li yetkililer bizden bu talebimizin nedenini sordular biz o konuda da bilgilendirdik. Ancak onların böyle bir yetkisi yoktu. ABD'li makamlar hem bize soru sordular hem de başka başka değerlendirmeler yaptılar. Şu ana kadar bu makamlar buradaki hükmün gereğini yerine getirmediler" dedi. FETÖ'cü darbe girişiminin sivil planlayıcısı Adil Öksüz'ün bulunması için çalışmaların devam ettiğini belirten Bozdağ, "Bugün cezaevlerinde 10 bin asker var. Birçok kişi görevden ihraç edildi. Bunlar yeni bir kalkışmayı imkansızlaştıran adımlar. Darbenin Türkiye'de bir daha tekrarlanmaması için gerekli adımlar atıldı. Darbe rüyası bile göremeyecekler artık. Suikast girişimleri her an olabilir. Gereken güvenlik önlemleri alındı" diye konuştu.

?4 BİN HâKİM VE SAVCI ALINACAK
671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı için de öremli bir karar yer aldı. Buna göre, Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı için 4 bin hakim ve savcı kadrosu ihdas edildi. Adalet Bakanı Bozdağ bunların bir kısmının önümüzdeki haftalarda görev yerlerinin belirleneceğini söyledi. Bozdağ, fiilen adli tatil döneminde olunduğu için hakim açığı bulunmadığını, yeni alımlarla da herhangi bir aksaklık yaşanmadan açığın kapatılacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Af yok, olmayacak da’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN