Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nde 332 kişi açığa alındı

Dışişleri Bakanı , FETÖ soruşturması kapsamında bakanlıkta 332 kişi açığa alındığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 23.8.2016 18:43 Güncelleme Tarihi: 23.8.2016 21:43
Dışişleri'nde 332 kişi açığa alındı

Çavuşoğlu, Bakanlık konutunda Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı , Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Bakanlıkta yürütülen soruşturmaya ilişkin, "Bugüne kadar Bakanlığımızda 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık. Bazılarıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bazı belgeler var, deliller var. O sonuçları elde ettikten sonra işlemleri yapacağız. Bugüne kadar 89 kişinin ilişiğini kestik." dedi.

"BUGÜNE KADAR 332 KİŞİYİ YA GÖREVDEN ALDIK YA DA MERKEZE ÇAĞIRDIK"

Çavuşoğlu, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Türkiye'ye çağırılan dış misyonlarda görevli yaklaşık 300 diplomata ilişkin yeni bir gelişme olup olmadığına ilişkin soruya, "Bugüne kadar Bakanlığımızda 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık. Bazılarıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bazı belgeler var, deliller var. O sonuçları elde ettikten sonra işlemleri yapacağız. Bugüne kadar 89 kişinin ilişiğini kestik. Geçen sene Başbakanlıkta oluşan bir birim vardı, 34 kişiyi oraya göndermiştik, onların da devletle ilişiği kesildi. Bazıları da gözaltına alındı, sizler de takip ettiniz." yanıtını verdi.

Bakanlıkta titiz bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Kurunun yanında yaş da yansın anlayışı yoktur, bu her şeyden önce vicdani bir sorumluluktur. Bu terör örgütüyle bağı olanlar ve bu terör örgütünün desteğiyle çalınan sorularla Bakanlığımıza girenlerle ilgili elbette işlemler yapacağız. 31 kişi yurt dışından Türkiye'ye gelmedi. Kaçtılar. Ama onlarla ilgili de takibimiz devam ediyor. Onların da Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili yasal süreci gittikleri ülkeler nezdindeki girişimlerimizi de sürdüreceğiz."

İSRAİL İLE NORMALLEŞME

Türkiye - İsrail ilişkilerinin normalleşmesi sürecini değerlendiren Çavuşoğlu, henüz Türkiye'nin Tel Aviv'e atayacağı büyükelçinin kim olacağına dair bazı isimler üzerinde durulduğunu, ancak kimin atanacağının henüz belli olmadığını, bu konudaki istişarelerin devam ettiğini söyledi.

BİDEN VE BARZANİ'NİN ANKARA ZİYARETİ

Bakan Çavuşoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin Ankara ziyaretlerinin aynı döneme gelmesi nedeniyle Türk yetkililerle üçlü bir görüşme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruyu "Böyle bir üçlü toplantı öngörülmüyor. Barzani bugün Ankara'da, Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilecekler. Ben de katılacağım. Biden ise yarın sabah geliyor aynı gün dönüyor. Dolayısıyla üçlü toplantı yok." diye yanıtladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nde 332 kişi açığa alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN