Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu operasyonun ardından ilk kez konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, "Bu operasyonun amacı DAEŞ'i sınırımızın diğer tarafından temizlemektir." dedi. Bakan Çavuşoğlu PYD'den gelen küstah açıklamalara istinaden de çok net cevaplar verdi.

Giriş Tarihi: 24.8.2016 12:03 Güncelleme Tarihi: 24.8.2016 13:45
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu operasyonun ardından ilk kez konuştu

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, "Bu operasyonun amacı DAEŞ'i sınırımızın diğer tarafından temizlemektir" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasında şunları kaydetti: DAEŞ bu silahları nereden buluyor? DAEŞ'in silahları azalmıyor. Bu operasyonun amacı sınırlarımızdan temizlemektir. TSK'nın faaliyetleri planlandığı gibi devam ediyor. Hava desteğiyle ilgili koalisyonla birlikte çalışıyoruz. Mücadelemizi sürdüreceğiz.

PYD NEDEN RAHATSIZ OLDU?

Ankara'daki son iki saldırının sorumluları Suriye'deki PYD kamplarından geldi. Bu operasyonun amacı DAEŞ. Salih Müslim ya da PYD neden rahatsız oldu? Bizim acımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan farklıysa, terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın.

"KOALİSYON İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ"

Çavuşoğlu, DAEŞ'e yönelik "Fırat Kalkanı" operasyonuna ilişkin, şunları kaydetti:

"Bizim amacımız DAEŞ terör örgütünü kuzeyden aşağı doğru süpürmektir. Biz başından beri bunu ABD ile planladık. ABD, HIMARS'ları getirecekti ama maalesef henüz gelmedi. Şu andaki operasyonda bir taraftan bizim tanklarımız aynı şekilde diğer elimizdeki tüm imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Ilımlı muhalefet de buraya girdi. Tanklarımız da bu geçişleri garanti altına almak için şu anda gerekeni yapıyor. Yani TSK'nın faaliyetleri planlandığı gibi şu anda aksamadan devam ediyor. Hava desteği ile ilgili de koalisyon ile birlikte çalışıyoruz."

"YPG FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇMEZSE GEREĞİNİ YAPARIZ"

YPG unsurlarının da Fırat'ın doğusuna geçmesi gerektiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Bir an evvel demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da Fırat'ın doğusuna geçmelidir. ABD de bunun sözünü verdi. Bizim yaptığımız anlaşma bu. Aksi takdirde çok net söylüyorum, gereğini yaparız." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu operasyonun ardından ilk kez konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN