Kahraman komutan Cerablus’ta

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Kahraman komutan Cerablus’ta

15 Temmuz darbe girişiminin kaderini belirleyen Korgeneral Zekai Aksakallı, Fırat Kalkanı operasyonunu da başarıyla yönetti. Zekai Paşa operasyon sonrası Cerablus’ta denetim yaptı

15 Temmuz darbe girişiminin kaderini değiştiren isim olan Korgeneral Zekai Aksakallı, Fırat Kalkanı operasyonunu da başarıyla yönetti. Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı dün Cerablus'a geçerek yerinde incelemelerde bulundu. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarıyla görüşen Aksakallı, terör örgütü DAEŞ'in bıraktığı mayın temizleme çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Bölgede 150 Özel Kuvvet mensubuyla birlikte bulunan Aksakallı, 15 Temmuz'daki FETÖ'cü darbe girişimi gecesi koruma Astsubayı Ömer Halisdemir'i arayarak, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye gelen Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldürmesi emrini vermişti. Halisdemir, Terzi'nin yanındaki darbeci askerler tarafından şehit edildi. Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Cem Özdel dün CNN Türk canlı yayınında Aksakallı'nın Cerablus'a gitmesine ilişkin "Zekai Paşa öğle saatlerinde geldi. Burada öncelikle muhaliflerle selamlaştı. Onlara tatlı ikram etti. Daha sonra muhalif liderlerle bir toplantı gerçekleştirdi" dedi.

TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR
ÖSO çatısı altındaki muhalif gruplardan Feylak eş-Şam Komutanı Yüzbaşı Mustafa Ebu Muhammed Cerablus'ta kontrolü sağladıklarını belirterek, "'nin Cerablus'ta verdiği desteği takdir ediyor, Türk halkına ve hükümetine teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi. Bölgedeki DAEŞ ve PYD gibi terör örgütleriyle mücadeleyi sürdüreceklerini kaydeden Ebu Muhammed, "ÖSO olarak hedefimiz, Suriye'deki tüm kesimleri aynı çatı altında bir araya getirmek" ifadelerini kullandı. Gabi, ÖSO'ya bağlı Ceyş et-Tahrir Komutanı Muhammed el- Gabi de terör örgütü DAEŞ'in Cerablus'tan tasfiyesinde 'nin desteğinin belirleyici rol oynadığını dile getirdi. 'nin Suriye halkına sadece askeri değil, yıllardır insani yardımlarda da bulunduğunu vurguladı. Türkiye'nin gösterdiği destek için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk halkına teşekkür eden Gabi, hem DAEŞ hem PYD hem de rejim güçlerine karşı yürütülen mücadeleden vazgeçmeyeceklerine dikkati çekti. ÖSO kuvvetleri Cerablus'a ilerlerken, terör örgütü DAEŞ de 3 köyden 20 Türkmen erkeği rehin alarak kaçırdı. DAEŞ'in bu rehinleri bir çatışma sırasında vurulması için kalkan olarak kullanacağı belirtiliyor. "Fırat Kalkanı" harekatını değerlendiren Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa da "Yapılan sınır ihlali değil nefsi müdafaadır. Türkmensiz bir Suriye, Türkiye'siz de bir Ortadoğu olmaz. Kesinlikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'sız ve Türkiye'siz Suriye'de barış olmaz" dedi. Mustafa'nın açıklamaları özetle şöyle:
Suriye Türkmenleri olarak beklediğimiz bir harekattı. Türkmenler her zaman başları sıkıştığında Türkiye'ye sığınmıştır. Bölgede tek müttefik Türkiye'dir.
Bölgede Türkmen varlığı yok olmak üzere. Bugün Bayır-Bucak'ta Türkmen kalmadı. Humus'ta 2-3 yıl önce Esad, Tel Abyad'da PYD etnik temizlik yaptı. Bu operasyon oradaki terör örgütlerinin, uluslararası güçlerin oyunlarını bozana kadar devam etmeli.
Operasyona öncülük yapan Türkmenlerdir. ÖSO çatısı altındayız, fakat çoğunluk Türkmenler. Öncülüğümüzü de Sultan Murat ve Hamza Tugayı yapıyor. Türkiye tehdit altındadır. Kendi egemenliğini ve sınırlarını korumak Türkiye'nin en doğal hakkı ve görevidir. Suriye'de sadece barış isteyen Türkiye'dir.
Cerablus'tan sonra cephemiz PYD olacaktır. PYD elebaşı Salih Müslim, Cerablus harekatına tepki gösterdi. "Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir" dedi. Türkiye koskoca bir devlettir. Onların söylediklerinin çok bir etkisi olmaz. Onlar için bu sürpriz oldu. Onlar zannediyorlardı ki arkalarında süper güçler var Türkiye bir müdahalede bulunamaz. Ama gördüler. Onlarınki şaşırmışlık psikolojisi. Daha görecekleri çok şey olduğunu düşünüyorum. Bu arada ÖSO'nun bu kez El Bab kentini almak için harekete geçeceği, operasyona Türkiye'nin de yoğun destek vereceği öne sürüldü.

SOSYAL MEDYADAN OPERASYONA DESTEK:

KALDIR BAŞINI ÜMRAN ABİLERİN GELDİ

Sosyal medya paylaşım platformu Twitter'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Cerablus'a yönelik karadan ve havadan başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekâtına "#cerablus" hashtag'i üzerinden destek yağdı. Bazı kullanıcılar operasyonun başladığı tarih 24 Ağustos'un Osmanlı İmparatorluğu'nun Suriye'yi fethettiği Mercidabık Muharebesi'nin 500'üncü yıldönümü olduğunu hatırlattı. Türk tanklarının Suriye'nin Cerablus kentine ilerleyişini gösteren fotoğrafların medyaya düşmesiyle birlikte yoğunlaşan paylaşımlarda; Suriye'de geçen hafta evlerine atılan bomba sonucu yaralanan ve tüm dünyanın gündemine oturan Ümran Dakneş adlı kız çocuğuna yönelik "kaldır başını Ümran, abilerin geldi" tweetleri atıldı. Mercidabık Savaşı'nın sonucunda Suriye, Lübnan ve Filistin, Osmanlı hakimiyetine geçmişti. 24 Ağustos 1516'da Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı ordusu ile Memluk Devleti ordusu Halep'in kuzeyinde karşı karşıya gelmişti. Savaş Osmanlı'nın zaferiyle sonuçlanmıştı. Sosyal medya kullanıcıları da bu tarihi hatırlatarak, Fırat Kalkanı harekatı için 24 Ağustos'un seçilmesinin bilinçli bir hareket olduğunu öne sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahraman komutan Cerablus’ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN