Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK’nın gölgesi yetti

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın gıpta ile baktığı operasyonda, bir tek Mehmetçiğin burnu bile kanamadan ilk hedeflere ulaştı. DAEŞ Cerablus’tan kovuldu. Şimdi sıra terör örgütü YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesinde

Giriş Tarihi: 26.8.2016
TSK’nın gölgesi yetti
'nin Halep kentine bağlı Cerablus'un terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesini ve PKK'nın uzantısı PYD/YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesini amaçlayan , 36 saatte tek bir Mehmetçiğin burnu bile kanamadan bu amaçlarına ulaştı. Cerablus'u DAEŞ unsurlarından temizleyen Türkiye, PYD/YPG güçlerinin de Fırat'ın doğusuna çekilmesi yolunda kritik adımlar attı. Harekatın Azez yönüne doğru genişlemesi bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) harekatı dün de sürdü. İlk gün 20 kadar tank ve iş makinesiyle sınır ötesine geçmişti. Dün buna ek olarak 10 tank daha Karkamış'tan Suriye'ye girdi. İstanbul Maltepe'deki General Nurettin Baransel Kışlası 2. Zırhlı Tugayı'ndaki zırhlı araçlar, Gaziantep'e gönderildi. TIR'la İzmit Köseköy'e sevk edilen 15 tank, demiryoluyla Gaziantep'e götürüldü. TSK'nın desteğiyle Cerablus'ta kontrolü ele geçiren bin 500 kişilik ÖSO kuvveti, iki yıldır asılı olan DAEŞ bayrağını direkten indirdi. Cerablus'ta denetimi sağlayan ÖSO, çevresindeki 6 köyü de ele geçirdi. ÖSO birlikleri, DAEŞ militanlarının yerleştirdiği patlayıcıları imha etti. Mayınları temizledi. Karkamış Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında dün dört büyük patlama meydana geldi. Patlamaların ardından gökyüzünü yoğun toz bulutu sardı. Güvenlik güçleri, patlamaların nedenini "Zırhlı birliklerin, DAEŞ tarafından daha önce Türkiye sınırına yakın noktaya döşedikleri mayın ve el yapımı patlayıcıları kontrollü şekilde imha etmesi" olarak açıkladı.

PYD'YE TOPÇU ATIŞI
Harekatla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Buna göre; Cerablus'a girilen ilk akşam PYD/YPG'li teröristler Amarna köyüne sızmaya çalıştı ve ÖSO ile kısa bir çatışma yaşandı. PYD/YPG'nin Amarna köyüne yığınak yaptığını söyleyen kaynaklar, Serisat, Küçük Hasan, Büyük Hasan, Dabes, Ayen Al Beyda ve Mezaala köylerinin de aynı terör örgütünün elinde olduğunu belirtti. ABD yönetiminin "Fırat'ın doğusuna çekilecekler"
açıklamasına karşın, terör örgütü PYD/ YPG'nin yeni alanlar kazanma çabasında olduğu belirtildi. PYD/YPG, ÖSO'nun Cerablus operasyonu sırasında DAEŞ teröristlerinin kaçısından istifa ederek 7 köyü ele geçirdi. Suriye Demokratik Güçleri adı altında kamufle olan PYD/YPG teröristlerinin varlığının istihbarat birimlerince tespiti üzerine, TSK dün 18.00 sıralarında Amarina'yı topçu birlikleriyle vurdu.

'SİVİLLER VURULUYOR' YALANI
Öte yandan Başbakanlık, operasyonda sivillerin hedef alındığı haberlerini yalanladı. Açıklamada, "TSK tarafından icra edilmekte olan 'Fırat Kalkanı' operasyonu kapsamında tespit edilen terörist hedefler en yüksek hassasiyetle vurularak bertaraf edilmektedir" denildi. Propaganda maksatlı iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. Operasyonların uluslararası hukuka uygun yürütüldüğünü vurgulayan Genelkurmay Başkanlığı da "TSK, sivillerin zarar görmemesi için her tedbiri almakta, azami hassasiyet göstermektedir" açıklamasını yaptı.

YENİ HEDEF AZEZ
Harekatın Azez yönüne doğru genişlemesi bekleniyor. Bölgedeki kaynakların aktardığı bilgiye göre; tankların bir bölümü daha batıdaki Azez yönüne doğru konuşlandı. ÖSO kuvvetlerinin mayın ve diğer tuzaklardan temizlediği Cerablus'ta işi bittikten sonra geniş bir güçle batı yönüne ilerleyeceği belirtiliyor. Suriye içindeki tank sayısının en az 50'ye çıkacağı ve Cerablus'taki kuvvetlerle Azez'deki kuvvetlerin birleşeceği ifade ediliyor. Azez'in de güçlendirilmesi için Kilis Öncüpınar'dan da Azez'e ÖSO kuvvetleri takviye edildi. Onların da doğu yönüne hareket ederek DAEŞ'i temizlemesi planlanıyor.

'TÜRKLER DAEŞ'İ ÇIKARANA KADAR SURİYE'DE KALACAK'
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, "Türkler, DAEŞ'i çıkarmak için gerekli süre boyunca Suriye'de kalmaya hazırlıklı" dedi. Biden, "Türkler, DAEŞ'i çıkarmak için gerekli süre boyunca Suriye'de kalmaya hazırlıklı. Türkiye'de, DAEŞ'in Türkiye'ye yönelik de bir tehdit olduğunun fark edilmesiyle aşamalı bir düşünde değişikliği oluyor. Bunu ispat ettiler" dedi.

'TERÖR KALKACAK, TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLANACAK'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bizim, Suriye'deki herhangi bir toprak parçasını yönetmek gibi bir derdimiz yok. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Bizim bir numaralı meselemiz, Türkiye'ye karşı Suriye'den kaynaklanan terörü ortadan kaldırmak, ikinci meselemiz de Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamaktır. İnşallah Cerablus operasyonu kararlı, hızlı, ani ve sonuç alıcı bir operasyon olarak tamamlanacaktır" dedi.

'SINIR GÜVENLİĞİ SAĞLANANA KADAR OPERASYON SÜRECEK'
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık harekatta Mehmetçiğin hiçbir zarar görmediğini belirtirken, ÖSO'dan 2 şehit olduğunu, 2 de muhalifin yaralandığını söyledi. Işık, Cerablus'taki son durum için de "Dün kontrol altına alınmıştı şimdi bir temizlik harekatı yapılıyor. DAEŞ'in Cerablus'ta saklandığı, gizlendiği yerler olabilir. Bir mıntıka temizliği gibi düşünün. Bugün temizlik için çok daha detaylı bir operasyon yürüyor. Alan temizliği üzerinde yoğun şekilde çalışılıyor. Sınır güvenlilği sağlanana kadar operasyon sürecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK’nın gölgesi yetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN