Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin gurur projesi açıldı

Giriş Tarihi: 26.8.2016 11:44 Güncelleme Tarihi: 26.8.2016 20:42
Türkiye'nin gurur projesi açıldı

Hazırlıkları sona eren Yavuz Sultan Selim sü'nün açılışına sadece dakikalar kaldı. 'nin gurur projesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü tüm engellemelere rağmen açılıyor. Az önce helikopterleri tören alanının üzerinde görülen Başbakan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tören alanına geldi. Dev projenin açılışı öncesi Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Açılış öncesi konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "FSM'den geçen bütün kamyonlar, tırlar yarından sonra şehir içine giremeyecek. Hepsi Yavuz Selim Köprüsü'nden geçecek" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Yavuz Sultan Selim sü açılış töreninde konuşuyor... Açılış için dost ve kardeş ülkelerden gelen liderlere ve tüm davetliliere hoşgeldiniz diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Yıldırım, bugün Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olduğunu hatırlattı.

Yahya Kemal'in satırlarıyla konuşmasına başlayan Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti:

15 Temmuz şehitlerimizin ruhu şad olsun.. Bölücü terör örgütünün ülkemize yaptığı kalleş saldırılara göğsünü siper eden şehitlerimizin de ruhu şad olsun.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü bir dünya harikasıdır. Böyle bir başarı Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına yakışır.

Değerli İstanbullular 29 Mayıs 2013't bu köprünün temelini attık. O büyük günde dedik ki bu köprü 3 günde bitecek. 2 yıl sonra gazetenin birinde köprüden geriye iki tane kule kaldı diye manşet atanlar bugün gelsinler Yavuz Sultan Selim'in köprüsünü görsünler..

O büyük padişah ne diyor: Cesaret zafere korkaklık ölüme götürür. Eğer biz korksaydık bu millet korksaydı 15 Temmuz bir daha aydınlanmayacaktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlara inin dedi ve siz o günü aydınlattınız.

"İki kule manşeti atanlar bugün gelsinler Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü görsünler!"

UZAKDOĞU'DAN YOLA ÇIKIP LONDRA'YA GİDECEK

Bu köprü Uzakdoğu'dan yola çıkıp Londra'ya kadar giden tarihi İpekyolu'ndaki bütün yolculuklara hizmet ediyor.

Bu medeniyetleri buluşturan en güzel eserlerin başında geliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. FSM'den geçen bütün kamyonlar, tırlar yarından sonra şehir içine giremeyecek. Hepsi Yavuz Selim Köprüsü'nden geçecek.

Yol medeniyettir dedik yollara düştük. 14 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 'ye 18 bin km'nin üzerinde yeni bölünmüş yol yaptık. Milletimizin hızlı tren hayalini gerçeğe dönüştürdük.

Biz ülkemizi, milletimizi seviyoruz. Halka hizmet Hakka hizmettir diyoruz. Değerli kardeşlerim 'nin bu kutlu yürüyüşünü çekemeyenler var. Onların oyunları planları varsa Hakkın da halkın da bir planı var.

Sizler oldukça bize karada da havada da denizde de ölüm yok..

ANADOLU'NUN KAPILARI BU ZAFERLE AÇILMIŞTI...

"EMEĞİ GEÇENLERİ EN YAKINEN BİLEN BENİM"

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı konuşmada "Böyle bir mutlu günde hep beraber olmaktan büyük bir sevinç duyuyorum" dedi. Bu köprünün isminin Yavuz Sultan Selim olduğunu açıklama onuruna sahip olduğunu ifade eden Gül, "Bütün insanlığa hayırlı olsun. Sadece köprü değil, köprü ile birlikte otobanların da açılışı yapılıyor." dedi. Gül konuşmasında şunları kaydetti:

Köprünün yapılmasında en çok emeği geçenleri en yakınen bilen benim. Değerli Cumhrubaşkanımızın bu köprü ve diğer tüm projelerin hayata geçmesinde en büyük katkı onun

"DURMAK YOK, YOLA DEVAM"

Açılış öncesi konuşan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Ağustos ayı bizim zaferler ayımızdır. birçok zaferler kazandık. Şimdi de teknolojik zaferimizin açılışını yapıyoruz" dedi. Kahraman, açılış öncesi yaptığı konuşmada, "Eserlere ve kalkınmaya devam edeceğiz. Durmak yok, yola devam" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tören alanında

BAKAN ARSLAN: RABBİME ŞÜKREDİYORUM Kİ SİZİN LİDERLİĞİNİZDE...

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan açılış öncesi yaptığı konuşmada, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü üzerindeki demir yolu ile birlikte 10 şerit yaparken, trenleri köprü üzerinden geçirmek ve Avrupa'ya ulaştımaktır" dedi. Bu projeleri hayata geçirmek için bir lider lazımdı. Rabbime şükrediyoruz ki 14 yıldır sizin liderliğinizle Başbakanımızla birlikte bu projelerde yol alıyoruz. Herkesin şunu bilmesi lazım ki biz aile olarak sizlerin hamiliğine dünden daha fazla muhtacız. Hainlerin hainliklerine inat daha çok çalışacağız. 15 Temmuz'dan sonra omuzlarımızda bir yük vardır. O da çalışma ekibinizle birlikte dünden daha çok çalışacağız." dedi.

"BU KÖPRÜ TERÖR ÖRGÜTLERİNE BÜYÜK DERS OLDU"

Türkiye'nin gurur projesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü tüm engellemelere rağmen açılıyor. A Haber'in Garipçe'den yaptığı canlı programa katılan Gazeteci Cem Küçük önemli değerlendirmelerde bulundu.

Küçük, yaklaşık 3 yıldır Türkiye'ye çeşitli saldırıların yapıldığını buna rağmen Türkiye'nin tüm yatırımlarını hayata geçirmesine devam etmesini ekonomik yönden ise saldırılardan minimum düzeyde etkilenerek icraatlerine devam etmesinin gurur verici olduğunu ve bu tablonun Türkiye düşmanlarına büyük ders olduğunu söyledi.

"Bu köprü terör örgütlerine büyük ders oldu"

İşte bu dev proje bugün büyük bir törenle açılıyor. Projenin en önemli özellikleri şöyle:

Yapımına 29 Mayıs 2013 yılında başlanan otoyollarıyla birlikte köprünün maliyeti 3 milyar dolar..

Köprü, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü.

Kule yüksekliği 322 metre olan köprünün üzerinden sadece araçlar değil, tren de geçecek. Birkaç ayda tamamlanması planlanan raylı sistemle birlikte köprüde toplam 10 şerit bulunacak.

Köprü İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Garipçe ile Beykoz ilçesinde Poyrazköy arasında bulunuyor.

Mehmet Metiner gözyaşlarını tutamadı

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ AÇILIŞINA KİMLER KATILIYOR?

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife

Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov

Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic

Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili ve çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları üçüncü köprü açılışına katılacak.

Beraberinde bağlantı yollarıyla 140 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu da inşa edildi. Şu anda Mahmutbey-Odayeri-Kurtköy arası açılıyor. Üçüncü köprü, üçüncü havalimanı yolu ile de bağlantılı.

DEV PROJEDE GURUR GÜNÜ

Türkiye düşmanı odaklar tarafından türlü çeşit saldırılara ve engellemelere rağmen bugün açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü için ihanet medyası "3. Köprü artık iki beton direkten ibarettir" manşetleri bile atılmıştı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılışına özel bütün gün canlı yayınını sürdüren AHaber'de konuşan gazeteci İdris Kardaş, önemli değerlendirmelerde bulundu.

HİÇBİR AYRIM YAPMADAN YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Türkiye 15 Temmuz'da büyük bir bedel ödedi. Destansı bir mücadeleydi. Bu ülkeyi kendim yöneteceğim dedi. İkinci kurtuluş savaşıdır bu. Bu ruh 7 Ağustos'ta da devam etti. Herkes o gün orada o kucaklayıcı mesajlarını verdiler. Türkiye bugüne kadar yaşadığı en yoğun saldırılarını bu günlerde yaşıyor. Bu siyasi hareket sırtını halka dayamazsa başarılı olamaz. O yüzden hiçbir ayrım yapmadan yatırımlar devam ediyor. AK Parti'nin ve Erdoğan'ın en büyük başarısı şu, yeniden bir millet tanımı yaptı.

Teröre karşı 'Yenikapı ruhu'

TÜRKİYE, BULUNDUĞU COĞRAFYAYA İLHAM VERİYOR

Prof. Dr. Kerem Alkin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili şunları kaydetti: 51 yaşındayım inanılmaz bir duygu... Dolayısıyla Avrasya'nın kaderini değiştiren bir ülke olarak gerçekleştirdiği projelerle bulunduğu coğrafyaya örnek olan ve bu heyecanı bie yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye bu projelerle hiç unutmayalım Kafkasya'yı, Orta Asya'yı, Körfez'i ve gün gelecek bu yayınlarda biz Çin'in dünyaya bağlanabilmesi içinde bu projelerin neden hayati önem taşıdığını anlatmaya başlayacağız.

"BİZİMLE BAŞEDEMEYECEKLER"

Prof. Dr. Alkin, içimizdeki tüm hainlere rağmen Tükiye'nin büyümeye devam ettiğine dikkat çekerek, "Tüm hainlerin üzerimize gelmesine rağmen G-20'de bu projeleri yapabilen neredeyse birkaç ülkeyiz. etrafımızdaki birçok ülke negatif büyümeyle mücadele veriyor. İçimizdeki hainlere rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor ve Avrasya'nın kaderini değiştiriyoruz. Bizimle başedemeyecekler. Bütün bu hain girişimlerin üstesinden geleceğiz." dedi.

"Bizimle başedemeyecekler"

KÖPRÜ'DE İLKLER DE VAR

Köprü sadece kıtaları değil mega projeleri de birbirine bağlıyor. Yük taşımacılığı artık bu köprü üzerinden olacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ilkler de var. Köprüde tam 7 tane tünel bulunuyor. En dikkat çekeni ise ekolojik tünel.

"3 YIL 3 AYDA PROJEYİ TAMAMLADIK"

AHaber yayınına katılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yapımını üstlenen İÇTAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, "Çok gururluyuz. Bu projenin eşi ve benzeri yok. Ülkemizin bu zor günlerinde biz de varız diyebileceğimiz bir projeyi halkımızın emrine sunmak bizi gururlandırır. Bu projeyi engellemeye çalışanlar oldu. Tüm zor şartlara rağmen 3 yıl 3 ayda projeyi tamamlamak mühendislerimizin başarısıdır" dedi.

"KÖPRÜNÜN DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK"

Köprünün yapımında 8000 kişinin çalıştığını ifade eden Çeçen, "Bu kişiler içinde birçok milletten insan vardı" dedi. Birçok özelliği ile de ayrıcalıklı olan köprünün özellikleri ile ilgili Çeçen, "Dünyada eşi benzeri olmayan bir köprü. Mühendislik harikası. Çünkü üzerinde hem gidiş hem geliş tren yoluyla birlikte, bu kadar yükü taşıyabilen başka bir köprü yok" dedi.

AÇILIŞA DAKİKALAR KALA YAĞMUR SÜRPRİZİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılış törenine kısa bir süre kala sağanak yağmur vatandaşlara ve gazetecilere zor anlar yaşattı.
Yağmur saat 15.45'te aniden bastırdı. Vatandaşlara tören alanına girişinde yağmurluk dağıtıldı. Hemen herkes yağmurlukları giyme telaşına girdi. Üzeri kapalı olan protokol çadırının dışında kalanlar yağmurlukları giyerek ıslanmaktan kurtulmaya çalıştı.

PLATFORM ALTINA SIĞINDILAR

Gazeteciler de kendileri için kurulan basın platformunun altına sığınmak zorunda kaldı. Yaklaşık 5 dakika süren ve etkisini yitiren yağmurun ardından güneş açtı ve resmi program başladı. İlk olarak sahneye TSK mehteran takımı çıktı.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN TÖREN ALANINA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın an itibariyle tören alanına geldiği görüldü. Öte yandan dev projenin açılışı öncesi Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılıyor.

AÇILIŞ ÖNCESİ YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin gurur projesi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN