Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlette büyük FETÖ temizliği

Giriş Tarihi: 2.9.2016

Bakanlıklar, kamu kurumları ve emniyetten on binlerce personel, KHK ile ihraç edildi. Kendi isteğiyle emekli olan hakim ve savcılara da mesleğe dönüş yolu açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda rlaştırılan ve Resmi Gazete'de yayımlanan OHAL kapsamındaki 3 Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) getirdiği düzenlemeler şöyle:
FETÖ ile bağlantılı olan ve yurtdışındaki okullarda eğitim gören 158 öğrencinin diploması iptal edildi.
Aranan FETÖ'cülerin eşlerinin pasaportları, gerekli görülmesi halinde İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edilebilecek.
Görevinden kendi isteğiyle emekli olan hakim ve savcılara göreve dönüş yolu açıldı. İki ay içinde başvuruda bulunanlar, HSYK'nın ilgili dairesinin onayıyla görevlerine dönebilecek.
Ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurullarının başkan ve üyelerinin görevleri, 10 gün içinde sona erecek. Üyeler tekrar belirlenecek.
İhraç kararlarının bazıları ise şu şekilde: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 28 bin 163, Sağlık Bakanlığı'ndan 2 bin 18, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 733, Kalkınma Bakanlığı'ndan 65, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 175, Maliye Bakanlığı'dan 829, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan 813, yüksek eğitim kurumlarından 2 bin 346, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bin 569, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 7 bin 669, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 323, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan 2 personel.
İçişleri Bakanlığı'nda da 24'ü merkez valisi, 35'i Mülkiye başmüfettişi olmak üzere toplam 369 personel açığaalındı.
Görevden alınanlar bir daha memuriyet yapamayacak. Meslek adları ve sıfatlarını kullanamayacak, bunlara bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlette büyük FETÖ temizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN