Suriye Harekatı'nın 13. gününde TSK'dan önemli açıklama

Türkiye'nin ÖSO'yu destekleyerek başlattığı Suriye operasyonunda 13. güne girildi. TSK DAEŞ'a karşı gerçekleştirilen operasyonların detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

Giriş Tarihi: 4.9.2016 17:35 Güncelleme Tarihi: 4.9.2016 18:44
Suriye Harekatı'nın 13. gününde TSK'dan önemli açıklama

Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında koalisyon güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu tarafından 6 köyün daha ele geçirildiği bildirildi.

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 12'nci gününde Tuvayran, Kubba Turkuman, El Kadı, Tall Ar, Es Suveydah, Vukuf ve Tall Battal bölgelerinde teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 83 obüsleriyle vuruldu.

Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı'nın DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatıldığı hatırlatıldı.

Harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM'nin DAEŞ ile mücadeleye yönelik aldığı kararlar çerçevesinde sürdürüldüğüne işaret edilen açıklamada, Tuvayran, Kubba Turkuman, El Kadı, Tall Ar, Es Suveydah, Vukuf ve Tall Battal bölgelerinde teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 83 hedefin obüsleriyle 293 atış yapılarak tam isabet vurulduğu kaydedildi.

CERABLUS'TAKİ DAEŞ İZLERİ SİLİNİYOR

6 KÖY ELE GEÇİRİLDİ

Harekatın başladığı 24 Ağustos tarihinden bu yana toplam 383 hedefe bin 599 atım yapıldığı,11 mayın ve 325 el yapımı patlayıcının (EYP) imha edildiği bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Koalisyon Hava Kuvvetlerine ait A-10 tipi savaş uçaklarıyla 13.49'da Cerablus güneybatısındaki silahlı bir DAEŞ mensubuna, 14.30'da Kandurah'ta DAEŞ'e ait içinde teröristlerin olduğu silahlı bir araca ve saat 16.23'te Vukuf'ta içinde DEAŞ teröristlerinin barındığı bir binaya hava taarruzları düzenlenmiştir. Bugün Koalisyon Güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda Tuvayran, An Nahdah, Bab Es Sallum, Ganamiyah ve Kubat Turkuman ve El Mutminah köyleri ele geçirilmiştir.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye Harekatı'nın 13. gününde TSK'dan önemli açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN