Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile Suudi Arabistan arasında anlaşma!

Giriş Tarihi: 5.9.2016 14:29
Rusya ile Suudi Arabistan arasında anlaşma!

Suudi Arabistan ve , üretimin sınırlanması dahil olmak üzere piyasasında işbirliği anlaşması imzaladı. İşbirliği anlaşmasıyla birlikte güçlenen iki büyük üreticinin küresel arz fazlasını hafifleteceği beklentileri petrol fiyatlarını yukarı taşıdı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistanveliaht prensi Muhammed bin Salman arasındaki görüşmenin ardından iki ülkenin enerji bakanları tarafından G20 zirvesinin yapıldığı Çin'in Hangzhou kentinde imzalandı.

Enerji Bakanı Alexander Novak, iki ülkenin stratejik enerji ortaklığı kurduğunu ve kurulan güven ortamı sayesinde iki küresel sorunlara çözüm üretebileceğini belirtti.

Rusya'nın üye olmadığı İhraç Eden Ülkeler Örgütü(OPEC) bu ay Cezayir'de petrol piyasasındaki arz fazlasının da görüşüleceği gayri resmi bir toplantı düzenleyecek. Üye ülkelerin resmi toplantısı ise Kasım ayında Viyana'da yapılacak.

Daha önce birçok Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi küresel arz fazlasının giderilmesi için üretimin belirli bir seviyede sabitlenmesi çağrısında bulunmuştu. OPEC'in en büyük üreticisi ve fiili lideri Suudi Arabistan da bütçe sorunları nedeniyle üretim sabitleme konusunda işbirliğine artık daha yatkın olduğunun sinyallerini vermişti.

OPEC ile Rusya arasındaki eğer bir üretim sabitleme veya azaltma anlaşması yapılırsa bu 15 yıldan bu yana yapılmış ilkortak eylem olacak. Rusya daha önceleri üretimi eş zamanlıazaltmak için söz vermiş olsa da bu sözleri tutmadı.

Rusya son olarak Nisan ayında üretimi mevcut seviyelerde sabitlemek için OPEC ile görüştü. Ancak Suudi Arabistan, OPEC'in üçüncü büyük üretici İran'ın dahil olmadığı bir eyleme girişmemekte diretmesi nedeniyle görüşmelerden sonuç alınamadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ile Suudi Arabistan arasında anlaşma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN