Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbenin şifresi bahçe düzenlemesi

Giriş Tarihi: 8.9.2016
Darbenin şifresi bahçe düzenlemesi

Başsavcılığı’nca darbe hazırlığının şifresi olarak değerlendiren belgede, Ankara iklimiyle alakasız enginar gibi sebzelerin dikiminin planlanması ve Temmuz 2016 için “Kesilen ağaç köklerinin çıkarılması” ifadeleri dikkat çekiyor

Başsavcılığı'nın girişimi soruşturma dosyasında darbe girişiminin şifreleri olarak değerlendirilen bir sayfalık şok bir belge ortaya çıktı. Tamamen askeri yazışma kuralları dışında hazırlandığı belirlenen belgede yapılacaklar, 14 ayrı maddede gösterildi ve tarihlendirildi. Genelkurmay Başkanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda, görev alanında bahçe düzenlemesi konusunun hiç yer almayacağı askerlerin odalarında bulunan belgenin ne , kim tarafından hazırlandığı bilinmiyor. "Bahçe Gelişim Planlaması" başlığını taşıyan belgeye göre "faaliyetlere" bu yılın nisan ve mayıs aylarında başlandı. Nisan-mayıs 2016'da yapılacaklar, "Temizlik ve budamanın tamamlanması" olarak belirtildi. Darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz'u içeren "Temmuz 2016" döneminde yapılacak faaliyet ise belgede "Kesilen ağaç köklerinin çıkarılması" olarak yer aldı. Savcılık kaynakları, "kök kazılması" gibi anlamlı bir faaliyeti, sözde "kesin temizlik" olarak değerlendiriyor.

ANKARA'DA ENGİNAR NE ALAKA!
Belgede Ankara'da yetiştirilmesi zor olan, bitkisi ve kökü don olaylarına karşı son derece hassas enginar ve yaban çileği sebze ve meyvelerin dikilecek olduğunun yer alması Başsavcılığın şüphelerini artırdı. Başsavcılık, "Bahçe Gelişim Planlaması"nda yapılacak faaliyetlerin darbe girişimi dosyasındaki diğer bilgi ve belgelerle bağlantısı araştırılıyor. Başsavcılık bu çerçevede, yapılacak olan faaliyetlerin olası "anlamları" ise faaliyetlerin yapılacağı belirtilen dönemler üzerinde duruyor. Savcılık, belgede yer alan bir faaliyetin yapılacağı belirtilen dönemde darbe sonrasında herhangi önemli bir işlem planlanıp planlanmadığını araştırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin şifresi bahçe düzenlemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN